29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 - 22:11

«Καθάρισε» με τεσσάρα η ΑΕΚ

Με ένα γεμάτο 20λεπτο στο β' ημίχρονο η Ένωση κέρδισε με 4-0 την Κηφισιά και σκέφτεται ήδη τον επόμενο αντίπαλό της στο Κύπελλο

Τσέκαρε ήδη εισιτήριο για την οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδας... Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της το βράδυ της Τετάρτης (1/12) στο ΟΑΚΑ και νίκησε με 4-0 την Κηφισιά στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16», καθιστώντας τυπική διαδικασία τη ρεβάνς και μπορεί να σκέφτεται κιόλας ποιος θα είναι ο επόμενός της αντίπαλος στη διοργάνωση.

H ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, είχε την υπεροχή σε ολόκληρη τη διάρκεια του ματς, αλλά στο α' ημίχρονο ήταν αρκετά φλύαρη στην τελική προσπάθεια.

Αυτό όμως άλλαξε τελείως στο δεύτερο 45λεπτο και οι «κιτρινόμαυροι» με συνοπτικές διαδικασίες πέτυχαν τέσσερα γκολ από το 52' έως το 73', ενώ είχαν διάθεση και για άλλα τέρματα.

Ο Γέβτιτς με τρεις ασίστ ήταν πολύ καλός στο β' ημίχρονο, κεφάτος και ιδιαίτερα δραστήριος ο Ανσαριφάρντ, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να είναι αξιόμαχοι στο πρώτο μέρος, αλλά κατόπιν δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της ΑΕΚ κι έγινε φανερή η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο μέρος ήταν πολύ αποτελεσματική...

Την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε από τα πρώτα λεπτά ο «Δικέφαλος», ψάχνοντας το γρήγορο γκολ για να απλοποιήσει την κατάσταση.

Ο Ρότα με μια σέντρα στο 13' έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, με το γρήγορο γκολ να μην έρχεται εντέλει από τους «κιτρινόμαυρους», που έμπαιναν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο δεν είχαν καθαρό μυαλό και καλές επιλογές στην εκτέλεση.

Μετά το 30' έπεσε ο ρυθμός, με την ομάδα του Νίκου Κούστα να κρατάει καλά στα μετόπισθεν, χωρίς να είναι από την πλευρά της απειλητική για την εστία του Τσιντώτα.

Στο β' ημίχρονο, όμως, η ΑΕΚ έδειξε τη διάθεση να... πνίξει τον αντίπαλό της και τα γκολ των Ανσαριφάρντ στο 52' και Σβάρνα στο 57' (σεντερφορίσιο γκολ έβαλε ο στόπερ της Ένωσης) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Τάνκοβιτς στο 69' και ο Χατζισαφί στο 73' διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, με μοναδικό μελανό στοιχείο για τους «κιτρινόμαυρους» την αποχώρηση με τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία στο 64'.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής με βοηθούς τον Μεϊντάνα του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Κολλιάκο του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 51' Ντοριβάλ, 60' Παπασάββας.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Tσιντώτας, Ρότα, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Σβάρνας, Λε Ταλέκ (70' Σιμάνσκι), Σάκχοφ, Γκαρσία (64' λ. τρ. Άμραμπατ), Τάνκοβιτς (70' Αραούχο), Γέβτιτς (80' Μοχαμάντι), Ανσαριφάρντ (80' Κοσίδης).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Κούστας): Mιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61' Τζέλη), Πρίτσας (46' Ντοριβάλ), Καλλέργης (61' Κρητικός), Τετέι (73' Αγγελόπουλος), Παπασάββας (82' Παπαγγελής), Γιαννιτσάνης.