29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 - 18:53

Ψήλωσε ο Λεβαδειακός, που έπιασε στον… ύπνο τον Ολυμπιακό!

Τεράστια νίκη με 3-2 για τους Βοιωτούς στη Λιβαδειά * Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους υπερόπτες Πειραιώτες, καθώς είχαν βάλει δύο γκολ στο 6’! * Πρώτη φετινή ήττα σε εγχώρια διοργάνωση για τους πρωταθλητές, χρειάζονται μόνο νίκη στη ρεβάνς για να πάνε στους «8» του Κυπέλλου

Ποιος το περίμενε; Ελάχιστοι υπεραισιόδοξοι οπαδοί του Λεβαδειακού προφανώς… Ε και έγινε! Οι Βοιωτοί τιμώρησαν τον υπερόπτη Ολυμπιακό και τον υποχρέωσαν στην πρώτη φετινή του ήττα σε εγχώρια διοργάνωση… Που και πως: Στη Λιβαδειά με 3-2 στο α’ μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας την Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021…

Έτσι ο Λεβαδειακός, που ταλαιπωρείται τα τελευταία χρόνια στην SL2 (κοινώς στη Β’ Εθνική ανεξαρτήτως ονοματοδοσίας) αναμφίβολα ψήλωσε απέναντι στους πρωταθλητές με μια τεράστια επικράτηση είτε αποδειχθεί στην πράξη απλά γοήτρου είτε έχει και ουσία για το ταξίδι στους «8» του θεσμού.

Οι Βοιωτοί για να ακριβολογούμε έπιασαν στον... ύπνο τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι χωρίς να το καταλάβουν βρέθηκαν στο 6’ να είναι πίσω στο σκορ με 2-0!

Βέβαια και τώρα ο Ολυμπιακός έχοντας τη ρεβάνς, παραμονές Χριστουγέννων στο «Γ. Καραϊσκάκης», παραμένει το φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά, αλλά πληγώθηκε ο εγωισμός του από αυτό το στραπάτσο. Όπερ σημαίνει ότι αυτή η ήττα είναι ένα καμπανάκι ότι δεν μπορεί ποτέ και για κανέναν λόγο να χαλαρώνει.

Ο δε Λεβαδειακός από την άλλη, «φώναξε» απέναντι στον ισχυρότερο αντίπαλο στην Ελλάδα ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστικός, ανέβασε την ψυχολογία του στον ουρανό εν όψει της εξέλιξης του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2 και έδειξε πως αξίζει να βρίσκεται στην ελίτ του ποδοσφαίρου…

Ο Ολυμπιακός ξύπνησε για 20 λεπτά στο α’ και απέφυγε τις σοβαρές… περιπέτειες με την άμεση απάντηση στο β’

Ανεξάρτητα από τις ευκαιρίες που έδωσε ο Πέδρο Μαρτίνς σε ορισμένους πιτσιρικάδες και όχι μόνο, ο Ολυμπιακός γενικά μπήκε στο ματς λες και επρόκειτο να κάνει αγγαρεία στο δημοτικό γήπεδο της Λιβαδειάς. Και αυτό οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο. Έτσι μόλις στο 3’ ο Πολέτο με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από κόρνερ του Παναγιώτου ο Νίκας πήρε καλύτερη θέση από τον Κρίστινσον και με την πλάτη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Το σοκ αυτό «ξύπνησε» τους Πειραιώτες, που για ένα 20λεπτο (10’ – 30’), επιχείρησαν να παίξουν… μονότερμα και κατάφεραν να μειώσουν. Ήταν το 26’ όταν από φάουλ – γέμισμα του Βρουσάι ο Σεμέδο με κεφαλιά συνδυάσε την επάνοδο του στην ομάδα έπειτα από 3,5 μήνες με γκολ για το 2-1.

Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός κατάφερε να μπλοκάρει τους φιλοξενούμενους, πήρε μέτρα, ισορρόπησε και μάλιστα είχε την καλύτερη ευκαιρία, καθώς στο 40’ ο Νίλι με σουτ απέξω έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού.

Στο β’ ημίχρονο αρχικά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ελαφρώς ανώτεροι, αλλά γρήγορα οι Βοιωτοί έκλεισαν τα κενά τους… Έτσι στο 61’ με κεφαλιά του Δούμτσιου μετά από σέντρα σε μια μπαλιά που φαινόταν χαμένη έκαναν το 3-1! Πριν όμως κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων ο Λόπες με κοντινό δυνατό σουτ στο… δίλεπτο διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για να διασώσει τους «ερυθρόλευκους» με την άμεση απάντηση από πιθανές σοβαρές περιπέτειες.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν έκανε φάση στην πραγματικότητα (από το 70’…) και ο Λεβαδειακός μπόρεσε να πάρει μέτρα, να έχει τον έλεγχο και να κρατήσει μπάλα.

Οι πρωταθλητές ούτε λίγο ούτε πολύ συμβιβάστηκαν με την ήττα, έχοντας στο μυαλό τους ότι παρόλα αυτά μια νίκη με οποιοδήποτε σκορ τους αρκεί για να πάνε στα προημιτελικά του Κυπέλλου (μετράνε ακόμα και τα εκτός έδρας γκολ για την ΕΠΟ), απέναντι στους διψασμένους για τη διάκριση – επιτυχία «πράσινους».

Κορυφαίοι από τους νικητές οι Πολέτο, Νίλι και Νίκας στο α’ ημίχρονο ειδικά, ενώ εύστοχες απόλυτα ήταν και οι αλλαγές τόσο του Δούμτσιου όσο και του Χάμοντ που έδωσαν πολλές βοήθειες από τη στιγμή που μπήκαν, όπως και ο Μουτίνιο στο να κρατηθεί η μπάλα στα πόδια του Λεβαδειακού στο τελευταίο ημίωρο.

Για τον Ολυμπιακό θετική προσπάθεια από τον Ονιεκούρου και του Λόπες από τη στιγμή, που μπήκε αλλά από εκεί και μετά ο ένας πιο λίγος από τον άλλον με μόνη εξαίρεση τον φιλότιμο Τικίνιο. Επίσης ευθύνη στα δύο από τα τρία γκολ του Λεβαδειακού έχει ο Κρίστινσον…

Σωστή η διαιτησία του Τσακαλίδη (Χαλκιδικής) με βοηθούς τους Μωυσιάδη Θ. (Ηπείρου), Τζιουβάρα (Κοζάνης) και Τέταρτο τον Γκάμαρη (Αθηνών).

Κίτρινες: 53’ Λιάγκας, 79’ Αλμπάνης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Σαμασά, Βλάχος (52’ Χάμοντ), Νίκας (74' Τζημόπουλος), Τσάπρας, Νίλι, Μεχία, Λιάγκας, Παναγιώτου, Βρακάς (59' Μουτίνιο), Λινάρδος (52' Δούμτσιος), Πολέτο (74' Αλμπάνης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Αποστολόπουλος (46' Κίτσος),  Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Σουρλής, Κούντε, (46' Μπουχαλάκης), Βρουσάι (82' Μαρίνος), Αλγκασίμ Μπα(46' Λόπες),  Ονιεκούρου, Τικίνιο.