29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2021 - 21:37

Ισοπαλία… νίκης για τη Λαμία στη Ριζούπολη, Χ σαν ήττα για τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ανώτερη σε γενικές γραμμές η «Ελαφρά Ταξιαρχία» και ειδικά στο α’ ημίχρονο, αλλά έμεινε στο 0-0 και δεν νίκησε ξανά τους Φθιωτούς! * Μεγάλες οι ευθύνες του φοβικού Φέστα

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Πολύτιμο βαθμό απέσπασε το βράδυ του Σαββάτου (27/11) στη Ριζούπολη η Λαμία, που πήρε 0-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης… Έτσι οι Φθιώτες κράτησαν την απόσταση τους από την «Ελαφρά Ταξιαρχία» φτάνοντας στους 10 βαθμούς έναντι 7 των αντιπάλων τους, έπειτα από 11 ματς πρωταθλήματος. Υπό αυτή την έννοια, λοιπόν, αυτό το Χ μοιάζει περισσότερο με… νίκη για τους φιλοξενούμενους εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους, που η ισοπαλία είναι σαν ήττα.

Κι όλα αυτά βέβαια κράτησαν και την παράδοση, που θέλει τη Λαμία να μην έχει χάσει ποτέ σε επίπεδο Σούπερ Λίγκας 1 από τον Απόλλωνα Σμύρνης!

Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι ως γενική εικόνα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν ανώτερη από τους Φθιώτες, ειδικά στο α’ ημίχρονο όταν και είχαν οι «κυανόλευκοι» του Φέστα τρεις εξαιρετικές ευκαιρίες (στο 5΄διπλή με Άλβες - Ιωαννίδη, στο 25’ με τον Λα Πάρα και στο 42’ με τον Λισγάρα) για γκολ κόντρα σε μία κλασική της ομάδας του Γρηγορίου (στο 45’+1 με τον Αραμπούλι).

Ο Απόλλων Σμύρνης πίεσε πολύ και στα πρώτα δέκα λεπτά του β’ ημιχρόνου, αλλά εν συνεχεία η Λαμία, πήρε μέτρα, κέρδισε το κέντρο για να «φρενάρει» την ορμή των γηπεδούχων. Το «πάγωμα» αυτό λειτούργησε υπέρ των φιλοξενούμενων, που ωστόσο, δεν έγιναν απειλητικοί. Και όλα αυτά μέχρι το 80’ όταν από εκείνοι το σημείο και μετά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε εκ νέου την πρωτοβουλία, προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να δει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για να πανηγυρίσει τη 2η νίκη της και να πάρει βαθιά ανάσα.

Ωστόσο, η ουσία είναι ότι η Λαμία πήρε αυτό που ήθελε (με αυτοσυγκέντρωση στο στόχο) και το πέρασμα της από το «Γ. Καμάρας» κρίνεται επιτυχημένο, αλλά δεν ισχύει το ίδιο για το σκεπτικό του Τζιανλούκα Φέστα, ο οποίος απέδειξε πως πρωτίστως ζητούσε να μην χάσει. Ήταν φοβικός παραπάνω απ’ ότι έπρεπε ο Ιταλός κόουτς του Απόλλωνα Σμύρνης και έχει ευθύνες, αφού όφειλε να παίξει στα τελευταία έστω λεπτά με δύο καθαρόαιμους φορ, πράγμα που δεν έκανε.

Από εκεί και πέρα, ο Απόλλωνας κάνει… μπαμ ότι έχει θέμα φυσικής κατάστασης, αφού δεν μπορεί να είναι συμπωματικό το «σβήσιμο» που παθαίνει σχεδόν πάντα στο δεύτερο μισό των αναμετρήσεων.

Για τον Απόλλωνα Σμύρνης, που κατά διαστήματα έβγαλε αρκετό πάθος, άψογος ήταν ο Μπρούνο Άλβες ανήμερα των γενεθλίων του (έκλεισε τα 40!), συγκινητικός ήταν ο Ντεντάκης, ο Σλίβκα ήταν στα γνωστά καλά του επίπεδα και μέσα σε αυτούς που διακρίθηκαν για τις μάχες του ο Ιωαννίδης…

Από τη Λαμία ο Γκαραβέλης έκανε εξαιρετικό ματς, ο Τιρόνε ήταν το «μυαλό» της ομάδας και θετικοί ήταν οι Μπεχαράνο και Τζανετόπουλος.

Εκνευριστικός ο Σιδηρόπουλος με πολλές διακοπές και κατάχρηση καρτών… Σωστά δεν έδωσε κάτι σε εύκολα «πεσίματα» των γηπεδούχων με το παραμικρό, αλλά ελέγχεται για ένα διώξιμο με το χέρι του Γκέντζογλου στο 30’, το οποίο από άλλη λήψη (πέραν της αρχικής) στο βίντεο χωράει συζήτηση… Παρόλα αυτά ο διεθνής ρέφερι από τα Δωδεκάνησα δεν καθόρισε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Βοηθοί ήταν οι Κωσταράς (Αιτ/νιας), Λ. Δημητριάδης (Μακεδονίας). Τέταρτος Ευαγγέλου (Αθηνών). VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

Κίτρινες: 43’ Ντεντάκης, 59’ Λισγάρας, 60’ Ιωαννίδης, 66’ Μαρτίνες, 82’ Φατιόν - 20’ Μαζουλουξής, 29’ Μπεχαράνο, 59’ Μαρτίνεθ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης (77’ λ.τρ. Παπαγεωργίου), Τουτουαρίμα, Μπρούνο Άλβες, Λισγάρας, Φατιόν, Κάστρο (58’ Μαρτίνες), Παμλίδης (77’ Σαχλί), Τσιλούλης (15’ λ.τρ. Λα Πάρα), Σλίβκα, Ιωαννίδης.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης (90’ Σκόνδρας), Μαρτίνεθ, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο, Γκέντζογλου, Τιρόνε (79’ Νούνιες), Ελευθεριάδης (65’ Ρόμανιτς), Αραμπούλι.