19/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2021 - 02:42

Σίφουνας στη Μηχανιώνα ο Λεβαδειακός (video)

Οι Βοιωτοί πέρασαν στη δ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας σκορπίζοντας με 0-5 τον τοπικό Ποσειδώνα * Φανταστικό γκολ ο Βρακάς * Δείτε στιγμιότυπα

Αυτο θα πει ιδανική πρεμιέρα στις επίσημες υποχρεώσεις της σεζόν 2021-22... Ο Λεβαδειακός πέτυχε το σκορ της ημέρας στη γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και πέρασε θριαμβευτικά στη επόμενη φάση, καθώς επικράτησε με 0-5 εκτός έδρας του Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας την Κυριακή (26/9).

Οι Βοιωτοί με πλουραλισμό στο σκοράρισμα επέβαλαν γρήγορα το ρυθμό τους απέναντι στους γηπεδούχους, οι οποίοι θα συμμετάσχουν στη Γ’ Εθνική και παρά την προσπάθεια τους, δεν κατάφεραν να αντισταθούν στην ανωτερότητα της ομάδας του Γιάννη Ταουσιάνη.

Στο 11’ ο Πολέτο με σουτ, έπειτα από διπλή προσπάθεια άνοιξε των χορό των γκολ των «πράσινων» για να διπλασιάσει τα τέρματα ο Λινάρδος με σουτ στο 40’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νίλι, που βγήκε στην κόντρα με πλασέ να γράψει το 0-3, που έκλεισε και το α’ ημίχρονο.

Στο β’ μισό του ματς ο Λεβαδειακός συνέχισε ορεξάτος και στο 55’ ο Βρακάς με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στο 60’ όταν με αυτογκόλ αμυντικός του Ποσειδώνα άθελα του έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, έπειτα από καλοτραβηγμένο κόρνερ του Παναγιώτου.

Ο Λεβαδειακός κυνήγησε και έκτο γκολ, αλλά ο Αλμπάνης λίγο πριν από το φινάλε έχασε την ευκαιρία να μπει στη λίστα των σκόρερ σε τετ α τετ…

Για τον ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ αγωνίστηκαν οι:Στογιάνοβιτς, Λιάγκας, Τζημόπουλος, Παναγιώτου (76’ Βήχος), Τσάπρας, Νίκας (63’ Χάμοντ), Mεχία, Πολέτο (63’ Αλμπάνης), Νίλι (46’ Δούμτσιος), Λινάρδος, Βρακάς (68’ Mουτίνιο).