28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2021 - 00:26

Στα τελευταία λεπτά της παράτασης χάρηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας...

Διπλό με 1-0 επί της Βέροιας και «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας

Tην παρουσία της στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η Αναγέννηση Καρδίτσας την Κυριακή (26/9), καθώς νίκησε εκτός έδρας τη Βέροια με 1-0 στην παράταση.

Το ματς για την 3η φάση του θεσμού ήταν αρκετά μέτριο στην κανονική διάρκεια, με τους Ημαθιώτες να έχουν δύο καλές ευκαιρίες με τον Γαβριηλίδη στο 8' και το 36', αλλά το συρτό σουτ στην πρώτη περίπτωση και η κεφαλιά στη δεύτερη ήταν για λίγο άστοχα.

Στην παράταση δεν φαινόταν ότι θα άλλαζε κάτι και όδευε προς τη διαδικασία των πέναλτι ο αγώνας, ωστόσο οι Θεσσαλοί «χτύπησαν» στο 118' και ο Γκίνη με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λώττα και πρώτη κεφαλιά του Κοτσώνη βρήκε δίχτυα και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Περικλή Αμανατίδη.

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μαραγκός, Σκόνδρας, Πεταυράκης, Μπουκουβάλας, Οικονόμου (61' Ντίνας), Μπλέτσας, Ορφανίδης (65' Γιακουμάκης), Γαβριηλίδης, Μπαϊντού (90' Φοφανά), Πασάς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Λαρρέα, Σταμόπουλος, Λαγός (105' Κοτσώνης), Γκουγκούδης (67' Γκίνη), Πολίτης (67' Κουτσιανικούλης), Μπενγκόα (89' Αθανασιάδης), Μπραμπίγια (91' Λώττας), Μπιανκόνι (90'+3 Ξέρρας).