20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου 2021 - 18:16

Πέρασε από την Τρίπολη και έπιασε κορυφή ο Ολυμπιακός

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους πρωταθλητές, που νίκησαν δίκαια με 2-0 τον ακίνδυνο Αστέρα * Διαχείριση από τους Πειραιώτες στο άθλιο β' 45λεπτο, που ήταν για… ύπνο * Γκάφα Παπαδόπουλου στο δεύτερο γκολ των νικητών

Τόσο όσο και στην κορυφή… Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός και πέρασε άνετα με 0-2 από το «Θ. Κολοκοτρώνης» κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης την Κυριακή (26/9) στην 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Η επικράτηση των πρωταθλητών ήταν δίκαια και τους έβαλε στη θέση του οδηγού της βαθμολογίας, αφού οι 10 πόντοι τους θρόνιασαν στη συνηθισμένη για αυτούς πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά, οι Αρκάδες δεν κατάφεραν καμία στιγμή να γίνουν πραγματικά απειλητικοί, ήταν ακίνδυνοι επιθετικά και έδειξαν να αποδέχονται τη… μοίρα τους, που διαμορφώθηκε από το α’ ημίχρονο.

Διάστημα, κατά το οποίο μπήκαν και τα δύο τέρματα με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος και αποτελεσματικός.

Οι Πειραιώτες δεν χρειάστηκε να αγχωθούν, καθώς προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα όταν μόλις στο 7’ μετά από κεφαλιά – πάσα του Μασούρα ο φορμαρισμένος Τικίνιο με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1…

Ο Αστέρας Τρίπολης πήγε να αντιδράσει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 14’, όμως το γκολ ορθώς δεν μέτρησε ποτέ, αφού ο Σίτο που έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στην εστία των φιλοξενούμενων ήταν σε θέση οφσάιντ, υπόδειξη που επιβεβαιώθηκε από το VAR.

Και έτσι αντί για το 1-1 λίγο αργότερα ήρθε το 0-2, που «κλείδωσε» το διπλό για τους ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς… Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε μια άτυχη στιγμή του Νίκου Παπαδόπουλου… Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε σέντρα – σουτ του Α. Καμαρά από θέση μέσα δεξιά και πολύ πλάγια στο 23’ για να διπλασιαστούν έτσι τα «ερυθρόλευκα» γκολ.

Το ματς ήταν υποφερτό μέχρι την ανάπαυλα με τον Ολυμπιακό να είναι ανώτερος και να έχει τον έλεγχο για να έρθει ένα δεύτερο 45λεπτο… τραγικό.

Το β’ ημίχρονο ήταν βούτυρο στο ψωμί των Πειραιωτών, που κράτησαν το υπέρ τους σκορ κάνοντας διαχείριση με το μυαλό στο ευρωπαϊκό ματς με τη Φενέρ την προσεχή Πέμπτη στην Τουρκία για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Αστέρας από την άλλη δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα με εξαίρεση κανά δύο – τρία μακρινά σουτ της απελπισίας με συνέπεια η αναμέτρηση να μην βλέπεται και να χρειάζεσαι καφέδες για να αντέξεις την ολοκλήρωση αυτού του ύπνου. Επί της ουσίας οι γηπεδούχοι μάλλον συμβιβάστηκαν με την ήττα, ενώ οι φιλοξενούμενοι με σωστή αμυντική λειτουργία έκαναν απλά συντήρηση (δεν είχαν ούτε μία τελική μετά το 46') αναμένοντας το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Καραντώνη.

Για τον Ολυμπιακό οι Τικίνιο, Μασούρας και Α. Καμαρά (ίσως και ο πιο ορεξάτος απ’ όλους) οι καλύτεροι, μιλάμε πάντα για την εικόνα του α’ ημιχρόνου, ενώ για τον Αστέρα Τρίπολης (έμεινε στους δύο βαθμούς αλλά με μηδέν στα υπέρ τέρματα) περισσότερο προσπάθησαν οι Άλβαρες και Κρέσπι.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Καραντώνη (Ημαθίας), βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας). Τέταρτος: Τσέτσιλας (Γρεβενών), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου)

Κίτρινες: 55’ Άλβαρες, 63’ Μπενίτο - 45’ Σισέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Ρέαμπτσουκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (57' Εμβιλά), Μασούρας (57' Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά (78' Κούντε), Ονιεκούρου (78' Βαλμπουενά), Τικίνιο (69' Ελ Αραμπί).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Πίτσου, Καστάνιο, Βαλιέντε, Καπίγια (75' Σονί), Κανελλόπουλος (71' Σανταφέ), Κρέσπι (71' Γκόμεθ), Μπαράλες, Σίτο (58' Μπενίτο).