25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου 2021 - 17:56

Ολική… επιστροφή Παναθηναϊκού!

Οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί και ισοπέδωσαν με 5-1 τον Βόλο * Δύο γκολ ο Καρλίτος, τέσσερα γκολ το «τριφύλλι» στο πρώτο ημίχρονο * Πρώτη ήττα για τους «κυανέρυθρους» της Θεσσαλίας

Ολική επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό…

Οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί το απόγευμα της Κυριακής (26/9) απέναντι στον Βόλο στο «Απόστολος Νικολαΐδης», τον οποίο συνέτριψαν με 5-1 για την 4η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1.

Το «τριφύλλι» γέμισε και πάλι με χαμόγελα τον κόσμο του και έτσι μετά το 4-0 της πρεμιέρας με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ίδιο γήπεδο, επέστρεψε στα τρίποντα, προερχόμενο από τις ήττες με ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη.

Ολική η «πράσινη» επιστροφή με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να είναι μπροστά στο τέταρτο λεπτό με 2-0 και στο ημίχρονο με 4-0 μετατρέποντας τα υπόλοιπα λεπτά σε τυπική διαδικασία.

Ο Βόλος μπορεί να μείωσε σε 4-1 στα πρώτα λεπτά και να έψαξε και ένα δεύτερο γκολ στο ενδεχόμενο μίας δικής του επιστροφής, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε πέμπτο τέρμα με τον Καρλίτος, ο οποίος είχε ανοίξει και το σκορ.

Αυτή τη φορά οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς υπηρέτησαν πιστά το πλάνο του Σέρβου τεχνικού και ουδείς υστέρησε με πρώτα βιολιά τους Καρλίτος, Χατζηγιοβάνη, Ιωαννίδη και Βιτάλ, με τους «πράσινους» να μπαίνουν με το πόδι πατημένο στο γκάζι.

Έτσι από τα πρώτα τέσσερα λεπτά είχαν μπει μπροστά με 2-0 σε ένα ιδανικό για αυτούς ξεκίνημα. Παρά το σοκ του 2-0 οι Βολιώτες βγήκαν μπροστά έψαξαν το γκολ για να μπουν ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί φτάνοντας στο 4-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Μπορεί πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο Βόλος να ήταν πρωτοπόρος, ωστόσο χωρίς καλά καλά να συμπληρωθεί πεντάλεπτο ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 με τα λάθη στην άμυνα της ομάδας του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ να είναι παιδαριώδη.

Στο 3’ ο Καρλίτος πίεσε τον Κλέιμαν αναγκάζοντας τον πορτιέρο του Βόλου σε λάθος και ο Ισπανός από κοντά έκανε το 1-0. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του «τριφυλλιού» ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Ο Χατζηγιοβάνης από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Γκρίλο έχασε τον έλεγχο της μπάλας, ο Ρομέρο δεν την απομάκρυνε και ο Ιωαννίδης με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-0.

Παρά το εις βάρος τους 2-0 οι Βολιώτες επιχείρησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι το οποίο και ισορρόπησαν αλλά χωρίς να φτάσουν σε κάποιο τέρμα έχοντας στο ενεργητικό τους το σουτ του Φεράρι στο 14’ με τον Διούδη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ και ένα λεπτό μετά με το σουτ του Φερνάντες και την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης και στο 24’ ο Καρλίτος είδε τον Κλέιμαν να διώχνει την μπάλα στο σουτ που επιχείρησε, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του Βιτάλ πέρασε άουτ. Οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί και το τρίτο τέρμα ήταν θέμα χρόνου…

Αυτό δεν ήρθε στο 29’ από το διαγώνιο σουτ του Ιωαννίδη, ούτε στο 32’ από τον ίδιο παίκτη καθώς ο Κλέιμαν του στέρησε το 3-0, όμως αυτό έγινε στο 33’ με τον Χατζηγιοβάνη. Ο μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού με κοντινή προβολή από ωραία μπαλιά του Καρλίτος με το εξωτερικό έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του μέσα σε αποθέωση.

Το ημίχρονο πάντως έκλεισε με καρέ τερμάτων από το «τριφύλλι καθώς στο 44’ ο Χουάνκαρ με πάσα είδε τον Ιωαννίδη να αφήνει έξυπνα την μπάλα προς τον Καρλίτος, καθώς ο ίδιος ήταν εκτεθειμένος, με τον Ισπανό επιθετικό να ανατρέπεται από τον Φεράρι και τον Κουτσιαύτη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Βιτάλ δεν αστόχησε κάνοντας το 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία καθώς μπορεί οι «κυανέρυθροι» της Μαγνησίας να μείωσαν νωρίς σε 4-1 ωστόσο ούτε οι ίδιοι πίστευαν ότι θα μπορούσαν να κάνουν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν όσο μπορούν το σκορ. Ο Παναθηναϊκός έκανε άψογη διαχείριση, ενώ ο Καρλίτος πέτυχε το πέμπτο γκολ της ομάδας του και δεύτερο προσωπικό.

Πνοή στον Βόλο να μπει πιο δυνατά έδωσαν οι δύο αλλαγές του Αμπασκάλ, Μπαριέντος και Γκιουλέν καθώς ο πρώτος ήταν πολύ δραστήριος και από τα πόδια του περνούσε όλο το παιχνίδι του Βόλου, ενώ δεν αποκλείεται ο Αμπασκάλ να μετάνιωσε που δεν τον ξεκίνησε στο βασικό σχήμα. Από την άλλη ο Γκιουλέν ήταν αυτός που στο 58’ μείωσε σε 4-1.

Από εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος ο Ελβετός άσος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Διούδη, ενώ ο ίδιος απείλησε επίσης και στο 52’ και στο 53’ με το πρώτο σουτ να περνά άουτ και στο δεύτερο ο Διούδης μπλόκαρε την μπάλα.

Αφού οι Βολιώτες δεν μείωσαν σε 4-2 στο 60’ με το μακρινό σουτ του Μπαρτόλο, οι «πράσινοι» έφτασαν σε πέμπτο τέρμα στο 70’ με τον Καρλίτος. Ο Βιτάλ με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Βέλεθ και αυτός με κεφαλιά πάσα τον επιθετικό του Παναθηναϊκού που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 5-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: 23’ Αλεξανδρόπουλος - 69’ Φεράρι, 81’ Σοάρες

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας), Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Παπαδάκης (Ηρακλείου), 4ος: Γρατσάνης (Τρικάλων), VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ (76’ λ.τρ. Σάρλια), Πούγγουρας, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (76’ Μαουρίσιο), Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης (63’ Παλάσιος), Καρλίτος (71’ Μακέντα), Ιωαννίδης (71’ Λούντγκβιστ).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Φεράρι, Ρομέρο (46’ Γκιουλέν), Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαρτόλο, Ρεγκατέν (74’ Σοάρες), Ροσέρο (46’ Μπαριέντος), Φερνάντες (74’ Τερεζίου), Φαν Βέερτ (74’ Βοϊτκόφσκι).