20/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:23

Νίκη βουτηγμένη στο άγχος για την ΑΕΚ

Το γκολ λύτρωσης για την Ένωση ο Αραούχο στο 67' (1-0) ενάντια στην αξιόμαχη κι επικίνδυνη Λαμία

Είχε δυσκολίες, είχε άγχος, αλλά πήρε το τρίποντο... Η ΑΕΚ γύρισε στο δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας με 1-0 της Λαμίας το βράδυ της Τετάρτης (22/9) στο ΟΑΚΑ, για να φτάσει τους 7 βαθμούς μετά την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 κι ενώ μοιράζεται την κορυφή με τον Ολυμπιακό, για ένα βράδυ τουλάχιστον αφού εκκρεμούν οι αγώνες του ΠΑΣ Γιάννινα και του Βόλου που έχουν 6 πόντους.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς τα βρήκε σκούρα ενάντια στους πολύ καλούς και πάλι Φθιώτες, οι οποίοι αδικούνται σαφέστατα από το ότι μετρούν τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, με τον Σέρχιο Αραούχο να είναι ο λυτρωτής και με δικό του γκολ στο 67' χάρισε τη νίκη στην Ένωση.

Ο Αργεντινός επιθετικός ήταν πολύ δραστήριος στα 73 λεπτά που αγωνίστηκε, με Σιμάνσκι και Γέβτιτς να είναι επίσης καλοί, ωστόσο αμυντικά είχαν πάλι θέματα οι «κιτρινόμαυροι».

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, με την κινητικότατη τετράδα των Ελευθεριάδη, Ρόμανιτς, Μανούσου και Μανουσάκη, είχε τις ευκαιρίες να κάνει τη ζημιά στην ΑΕΚ, δεν τα κατάφερε όμως κι ευελπιστεί η αρχή στα τρίποντα να γίνει στην αναμέτρηση του «Αθ. Διάκος» με τον Παναιτωλικό.

Με λυτρωτή τον Αραούχο...

H Ένωση είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο έγινε γρήγορα αντιληπτό ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικά οργανωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν ήταν εύκολο για τους παίκτες του «Δικεφάλου» να βρουν διαδρόμους προς τα καρέ του Γκαραβέλη.

Το πήγε στα μέτρα της δηλαδή η Λαμία το παιχνίδι, με τον Αραούχο να έχει μία, δύο καλές στιγμές, αλλά πρακτικά το α' ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τη μεγάλη φάση στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι «κυανόλευκοι» ήταν αρκετά απειλητικοί μέχρι το 60'-65', αλλά αφού σε αυτό το καλό τους διάστημα δεν ήρθε το γκολ η ΑΕΚ με τον Αραούχο στο 67' κατάφερε να σκοράρει και ήλεγξε εν συνεχεία τον αγώνα.

Η άμυνά της, πάντως, δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη, ωστόσο δεν μπόρεσαν οι παίκτες του Γρηγορίου να βρουν τον τρόπο για να... παγώσουν το ΟΑΚΑ και το 1-0 δεν άλλαξε έως το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαμπαλάς του Συνδέσμου Ηπείρου, που σε ένα πέσιμο του Καραμάνου στην περιοχή στο 84' έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι με μερικές φωνές από πλευράς της Λαμίας, με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς και τον Τζιουβάρα του Συνδέσμου Κοζάνης. Διαιτητής VAR ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου και βοηθός ο Κωνσταντίνου του Συνδέσμου Πρέβεζας/Λευκάδας.

Κίτρινες: 69' Σάκχοφ - 30' Τζανδάρης, 36' Ρόμανιτς, 56' Σαραμαντάς.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν (90'+1 Σβάρνας), Χατζισαφί, Βράνιες, Τζαβέλας, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (64' Σάκχοφ), Άμραμπατ (46' λ. τρ. Τάνκοβιτς), Τσούμπερ, Γέβτιτς (64' Ανσαριφάρντ), Αραούχο (73' Μάνταλος).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Βύντρα, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Τζανδάρης (66' Προβυδάκης), Νούνιες (88' Άνχελ Μαρτίνεθ), Ελευθεριάδης (72' Βλαχομήτρος), Ρόμανιτς, Μανούσος (66' Καραμάνος), Μανουσάκης (66' Τιρόνε).