18/04/2024
Γερμανία | Παρασκευή 28 Απριλίου 2023 - 23:49

Γκέλαρε η Ντόρτμουντ και… καραδοκεί η Μπάγερν

Στο 1-1 οι Βεστφαλοί στην έδρα της Μπόχουμ

Απώλεια για την Ντόρτμουντ το βράδυ της Παρασκευής (28/4) καθώς οι Βεστφαλοί έμειναν στο 1-1 με την Μπόχουμ εκτός έδρας στο πρώτο χρονικά ματς της 30ής αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς μπορεί να παρέμεινε πρώτη με 61 πόντους ωστόσο η Μπάγερν… καραδοκεί καθώς αν οι Βαυαροί κερδίσουν την Κυριακή (30/4) τη Χέρτα στο Μόναχο θα προσπεράσουν την Ντόρτμουντ καθώς θα έχουν 62 πόντους. Στον αντίποδα η Μπόχουμ πήρε σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής φτάνοντας τους 28 και είναι 15η στο +3 από τη γραμμή υποβιβασμού, φυσικά με ματς περισσότερο.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 5’ με το σουτ του Λοσιγιά, ωστόσο δύο λεπτά μετά ο Αντεγέμι με κοντινό σουτ πέτυχε το 1-1 που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε παρά την πίεση της Μπορούσια της οποίας ακυρώθηκε γκολ για οφσάιντ στις καθυστερήσεις.