29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023 - 19:00

Από έναν βαθμό και… συνεχίζουν ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα

Λευκή ισοπαλία (0-0) στο Ηράκλειο σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, με τους Κρητικούς να σκοράρουν στο φινάλε, αλλά το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ

Μοιράστηκαν από ένα βαθμό και συνεχίζουν…

Ο λόγος για τον ΟΦΗ και τον ΠΑΣ Γιάννινα που αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 το απόγευμα του Σαββάτου (4/2) στο «Γεντί Κουλέ» για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Ένα αποτέλεσμα που ευνοεί αμφότερες καθώς ναι μεν ήθελαν τη νίκη και έπαιξαν για αυτή, αλλά η μπίλια έκατσε στο «Χ» και πρόσθεσαν έτσι ακόμα ένα βαθμό στο σακούλι φτάνοντας τους 20 στη μάχη της παραμονής και σε απόσταση 8 βαθμών από τη 13η Λαμία που αγωνίζεται την Κυριακή (5/2) με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης με τον ΟΦΗ πάντως να μένει με το παράπονο στο φινάλε καθώς βρήκε δίχτυα στην τελευταία φάση ωστόσο το τέρμα του Λουίς Φελίπε ακυρώθηκε σωστά μέσω του VAR για οφσάιντ.

Από την άλλη ο ΠΑΣ Γιάννινα που σημειωτέον κράτησε για πρώτη φορά φέτος ανέπαφη την εστία του, θα μπορούσε να έχει σκοράρει νωρίτερα στη σπουδαία ευκαιρία του με τον Μπάλαν και ενδεχομένως να έφευγε και με τη νίκη από το Ηράκλειο, ενώ οι Ηπειρώτες τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Παντελάκη.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με πολύ καλό ρυθμό, ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά θέλοντας να βρει ένα γρήγορο γκολ και με στόχο να πιέσει ψηλά, ωστόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα ισορρόπησε και μάλιστα είχε και τις καλύτερες στιγμές του ημιχρόνου για να πάρει το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι παρότι κέρδισαν πολλά κόρνερ δεν τα εκμεταλλεύτηκαν, ο ΠΑΣ αμύνθηκε σωστά μην κινδυνεύοντας η εστία του Τσιντώτα και όπως είπαμε ήταν επικίνδυνος μπροστά.

Έτσι στο 12’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νίνη με πάσα στον Σόρια, ο 33χρονος άσος με σέντρα βρήκε τον Παμλίδη ο οποίος από κοντά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε απέναντι από τον Μανδά με τον πορτιέρο του ΟΦΗ να μπλοκάρει. Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα στο 18’ όμως το σουτ του Τοράλ από θέση μέσα δεξιά πέρασε παράλληλα με την εστία του Τσιντώτα. Οι Γιαννιώτες πήγαν να εκμεταλλευτούν στο 37’ το λάθος του Πασαλίδη, όμως ο Παμλίδης νικήθηκε από τον Μανδά σε τετ-α-τετ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον καλό ρυθμό του πρώτου συνέπεια και της δυνατής βροχής που έπεφτε στο Ηράκλειο σε συνδυασμό και με τον άνεμο, συνεπώς ότι καλές στιγμές συνέβησαν ήταν στα τελευταία λεπτά με τον ΟΦΗ να είναι πιο πιεστικός, αλλά τον ΠΑΣ να έχει τη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπάλαν μέχρι το φινάλε και το ακυρωθέν τέρμα του Λουίς Φελίπε.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο δυνατός άνεμος δεν βοηθούσε τους παίκτες όπως συνέβη στο σουτ του Μπάκιτς από πλεονεκτική θέση στο 57’ που πέρασε πάνω από την εστία του Τσιντώτα, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Μαυροβούνιος μέσος άφησε τη θέση του στον Μοσκέρα στην πρώτη κίνηση του Νταμπράουσκας. Οι Κρητικοί ανέβασαν στροφές όμως οι κεφαλιές του Μεγιάδο στο 62’ και του Ντίκο στο 65’ πέρασαν άουτ, ενώ στο 72’ ο Νταμπράουσκας έριξε στη μάχη τους Τσιλιανίδη, Περέα αντί των Ντίκο, Ντιουσέ.

Ο Στάικος για τον ΠΑΣ πέρασε στο ματς τον Τζίμα αντί του αρνητικού Παμλίδη στο 69ο λεπτό και μάλιστα ο νεαρός ήταν πρωταγωνιστής στη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του όταν δέχτηκε στο 82’ την πάσα του Νίνη και με νέα πάσα βρήκε τον Μπάλαν ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε ωραίο σουτ όμως ο Μανδάς απέκρουσε σε κόρνερ. Νωρίτερα πάντως στο 79’ συγκεκριμένα ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ στο κοντινό σουτ του Λάρσον με τον Καραχάλιο να βάζει σωτήρια την κόντρα.

Στο 83’ ο τεχνικός των Κρητικών έριξε στο ματς και τους Μπαλογιάννη, Λουίς Φελίπε αντί των Θοράρινσον και Πασαλίδη, ενώ ένα λεπτό μετά μπήκε για τον ΠΑΣ Γιάννινα και ο Σταματελόπουλος αντί του Μορέιρα. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Λουίς Φελίπε βρήκε δίχτυα με διαγώνιο σουτ ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά και πήγαν τζάμπα οι πανηγυρισμοί του.

Κορυφαίοι για τον ΟΦΗ ο πάντα επικίνδυνος μπροστά με τις σέντρες του, αλλά και μη χάνοντας τη θέση του Λάρσον, ο Μπάκιτς που όσο αγωνίστηκε ήταν αρκετά απειλητικός, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Μεγιάδο, Τοράλ. Για τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Νίνης ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του και βοηθάει πάρα πολύ τους Ηπειρώτες στη δημιουργία φάσεων, ο Παντελάκης παρά την αποβολή ήταν και σήμερα αξιόπιστος αμυντικά, πήγαινε πρώτος στην μπάλα και κέρδισε πολλές μονομαχίες. Πολύ καλό ματς έκανε και ο Καραχάλιος στον χώρο του κέντρου με πολλά χιλιόμετρα ενώ ήταν εκείνος που έσωσε τους Ηπειρώτες στο σουτ του Λάρσον.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Χριστοδούλου (Ημαθίας), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Ψαρρής (Ζακύνθου).

Κίτρινες: 60’ Μπάκιτς, 69’ Πασαλίδης - 45’ Παντελάκης, 72’ Καραχάλιος

Κόκκινη: 90+4’ Παντελάκης (2η κίτρινη)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (83’ Λουίς Φελίπε), Λάρσον, Θοράρινσον (83’ Μπαλογιάννης), Ντιουσέ (72’ Περέα), Μεγιάδο, Μπάκιτς (62’ Μοσκέρα), Τοράλ, Ντίκο (72’ Τσιλιανίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Νίνης (90+5’ Λιάσος), Μορέιρα (84’ Σταματελόπουλος), Παμλίδης (69’ Τζίμας), Μπάλαν.