20/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2022 - 17:13

Καλύτερη και συνεχίζει να βλέπει ψηλά η Κηφισιά

Με 2-0 το δίκαιο τρίποντο κόντρα στην Καλλιθέα, συγκατοικώντας με τον ΟΦΙ στο... ρετιρέ του Νοτίου ομίλου της SL2

Έχει υψηλές βλέψεις φέτος η Κηφισιά στο 2ο (Νότιο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 και το έδειξε και τη Δευτέρα (28/11) στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» της Καισαριανής, παίρνοντας σημαντικό τρίποντο με 2-0 κόντρα στην Καλλιθέα για την 4η αγωνιστική.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη έκανε το 3 στα 3, αφού υπάρχει σε εκκρεμότητα το ματς με τον ΠΑΟ Ρουφ, και με 9 βαθμούς συγκατοικεί στο... ρετιρέ με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την πρώτη φετινή τους ήττα και με 6 πόντους είναι στην 7η θέση, μαζί με τα Χανιά.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταλάλ, ενώ στο 32' μετά τη σέντρα του Παναγιώτου από δεξιά ο Κουιρουκίδης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, η οποία ήταν σε αρκετά μέτρια μέρα, άγγιξε την ισοφάριση, με τον Κυνηγόπουλο να σημαδεύει το δεξί δοκάρι με σουτ εκτός περιοχής.

Με το... καλημέρα στο β' ημίχρονο ο Παναγιώτου με σουτ από θέση μέσα δεξιά υποχρέωσε τον Στρέζο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ, με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας να ανατρέπει τον Κουιρουκίδη στο 49' και ο φορ της Κηφισιάς ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι ένα λεπτό αργότερα.

Στο 53' ο Κυνηγόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής, ήταν όμως χλιαρό το σουτ που έκανε και μπλόκαρε εύκολα ο Αναγνωστόπουλος, με τον Τετέι στο 65' να χάνει σημαντική ευκαιρία για το 3-0, καθώς έκανε το κοντινό πλασέ μετά την ωραία πάσα του Ταλάλ από δεξιά κι έφυγε λίγο άουτ η μπάλα.

Από εκεί και πέρα, έπεσε πολύ ο ρυθμός, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να διαχειριστούν το καθαρό τους προβάδισμα και στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση ο Παναγιώτου εκτέλεσε φάουλ από δεξιά στο 90'+1, με τον Νοικοκυράκη να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Βλάχος του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής με βοηθούς τους Αραβίδη και Τσολακίδη, αμφότεροι του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 74' Σωτηράκος, 86' Παπασάββας - 25' Σαντάνα, 42' Βασιλούδης, 76' Τσιντώνης, 87' Ευαγγέλου.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Aναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Σωτηράκος, Παναγιώτου, Πέιος (88' Νοικοκυράκης), Παπασάββας, Στ. Ποζατζίδης (77' λ. τρ. Να), Ταλάλ (66' Καλλέργης), Κουιρουκίδης (77' Γκίνη), Τετέι (88' Ιατρούδης).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Μανθάτης, Ρώσση (5' λ. τρ. Βασιλούδης), Ευαγγέλου, Κύργιας (16' λ. τρ. Χατζηδίμπας), Μπουλούλης (54' Λάσκαρης), Σαντάνα, Κυνηγόπουλος, Κωστανάσιος (54' Τσιντώνης), Ντεμέτριους (54' Νίλι), Λουκίνας.