19/04/2024
Γαλλία | Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2022 - 00:55

Ένταση, πέναλτι, δοκάρια και… αποθέωση για Καρίμ Μπενζεμά

Ισοπαλία 1-1 για Λυών και Νις παρουσία του Γάλλου επιθετικού

Με ισοπαλία ξεκίνησε η 15η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος το βράδυ της Παρασκευής (11/11) στην αναμέτρηση ανάμεσα στη Λυών και τη Νις (1-1).

Οι 2 ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό στην έδρα των «γκονς» σε ένα ματς που έλαμψε με την παρουσία του ο Καρίμ Μπενζεμά (ΦΩΤΟ 2) που αποθεώθηκε στο γήπεδο όπου ξεκίνησε την καριέρα του το 2004 και συνεχίζεται από το 2009 μέχρι σήμερα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Το ματς είχε ένταση, πάθος και τη Λυών να ισοφαρίζει με πέναλτι λίγο πριν το φινάλε, έχοντας και δοκάρι και έχει πλέον 21 πόντους ούσα 8η, έναντι 20 της Νις που είναι μία θέση πιο κάτω και προηγήθηκε επίσης με τέρμα από την άσπρη βούλα, ενώ είχε και εκείνη δύο δοκάρια στο 0-1.

Αρχικά, η Νις σκόραρε στο 26’ με τον Πεπέ όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά στο 33’ κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεσή του. Ο Λόπες απέκρουσε την μπάλα, όμως το πέναλτι εκτελέστηκε ξανά καθώς ο πορτιέρο της Λυών δεν πατούσε τη γραμμή. Ο Πεπέ δεν λάθεψε αυτή τη φορά για το 0-1.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ, ωστόσο γλίτωσαν με το 0-2 στο 63’ όταν το δυνατό σουτ του Πεπέ σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ οι «γκονς» είχαν και εκείνοι δοκάρι με το σουτ του Ταλιαφίκο στο 68ο λεπτό. Στο 70’ ήταν σειρά της Νις να έχει δοκάρι με τον Μπάρκλεϊ και εν τέλει η ομάδα του Μπλαν ισοφάρισε με πέναλτι του Λακαζέτ στο 87’ για το τελικό 1-1.