19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2022 - 01:13

Νικητές στο φινάλε οι Νέοι του ΠΑΟΚ

Η Κ19 των «ασπρόμαυρων» κέρδισε 2-1 τον Παναθηναϊκό και μοιράζεται την κορυφή με τον Ολυμπιακό

Tην τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια σημείωσε την Κυριακή (2/10) η Κ19 του ΠΑΟΚ, κερδίζοντας με 2-1 τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 17' με πλασέ του Γκούμα, για να ισοφαρίσει για τους πρωταθλητές ο Φρόκου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 67', παράβαση που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Καλοσκάμη από τον Τασιούρα.

Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του Τζίμα στο 90'+1, που ακολούθησε τη φάση μετά την απόκρουση του Παναγάκου σε σουτ του Τσίκου, και ο ΠΑΟΚ με 12 βαθμούς συγκατοικεί στην κορυφή με τον Ολυμπιακό.

Η Λαμία με δύο γκολ του Κοντονίκου στο 45ο και το 74ο λεπτό επιβλήθηκε του Λεβαδειακού με 2-0, ενώ Βόλος και Άρης έμειναν στο ισόπαλο 3-3. Ο Σγουρός πέτυχε το 0-1 στο 5', ισοφάρισε ο Νταϊλιάνι στο 33' και ο Παναγίδης έξι λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 1-2 του α' ημιχρόνου.

Τουλουμενίδης στο 48' και Παπαθανασίου στο 82' έδωσαν προβάδισμα στους Θεσσαλούς και ο Τζίμας στο 89' σημείωσε το τελικό 3-3.