19/04/2024
Εθνικές ομάδες | Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου 2022 - 23:39

Έκλεισε όπως έπρεπε η Εθνική...

Άρεσε στο β' ημίχρονο η Ελλάδα, κέρδισε με 3-1 τη Βόρεια Ιρλανδία και ολοκλήρωσε ιδανικά την παρουσία της στο Νations League

Έπαιξε πολύ καλά για 45 λεπτά και χαμογέλασε... Με την πέμπτη της νίκη σε έξι αγώνες ολοκλήρωσε η Εθνική το βράδυ της Τρίτης (27/9) την παρουσία της στον 2ο όμιλο της League C του Νations League, επικρατώντας με 3-1 της Βόρειας Ιρλανδίας στο γήπεδο της Ριζούπολης και κάνοντας ιδανικό φινάλε.

Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ έδειξαν δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, καθώς στο α' ημίχρονο δεν ξέφυγαν από τη μετριότητα και το γρήγορο γκολ του Πέλκα βρήκε άμεσα απάντηση από τους φιλοξενούμενους, ωστόσο στο δεύτερο μέρος ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους, έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και πήραν δίκαια το τρίποντο.

Η «γαλανόλευκη» τερμάτισε στους 15 βαθμούς έναντι 9 του Κοσόβου, που σάρωσε την Κύπρο με 5-1, ενώ οι Βορειοϊρλανδοί και οι Κύπριοι έμειναν στους 5 πόντους και η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια θα δώσει αγώνες πλέι οφ με το Γιβραλτάρ για ν' αποφύγει τον υποβιβασμό στη League D.

Για την Εθνική, που είχε πολύ καλούς τους Μπακασέτα, Μάνταλο, Mασούρα και Τσιμίκα στο δεύτερο μέρος, αλλά καλύτερο και πιο σταθερό σε όλο το ματς τον Κουρμπέλη, αυτή η πρωτιά στον όμιλό της σημαίνει ότι, σε περίπτωση που δεν μπορέσει να προκριθεί στα τελικά του Εuro 2024 ως 1η ή 2η από τον προκριματικό όμιλο στον οποίο θα πάρει μέρος, θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία για πρόκριση με εντός έδρας ματς κόντρα στην Τουρκία την άνοιξη του 2024 για τα πλέι οφ του Νations League και αν επικρατήσει των Τούρκων θα διεκδικήσει το «εισιτήριο» ενάντια σε Γεωργία ή Καζακστάν σε ουδέτερη έδρα (όλα αυτά αν καμία από αυτές τις ομάδες δεν περάσει στο Εuro 2024 μέσω ομίλων, θα υπάρξουν διαφοροποιήσεις αντιπάλων αν προκύψουν προκρίσεις μέσω ομίλων).

Όπως έπρεπε στο β' ημίχρονο...

O αγώνας ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Πογέτ, καθώς ο Πέλκας με κεφαλιά στο 14' εκμεταλλεύθηκε την κακή συνεννόηση των Πίκοκ-Φάρελ και ΜακΝάιρ, ωστόσο μια στιγμή αδράνειας στην οπισθοφυλακή έφερε το 1-1 τέσσερα λεπτά αργότερα και με σκόρερ τον Λέιβερι.

Από εκεί και πέρα, ήταν πολύ κακό το παιχνίδι μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο, με την Εθνική να είναι νωθρή και αργή στις κινήσεις της, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν προβλημάτισαν περαιτέρω τον Βλαχοδήμο.

Η εικόνα άλλαξε στην επανάληψη, καθώς οι διεθνείς ήταν πιο πιεστικοί από τα πρώτα λεπτά και από τη συνεργασία των Μάνταλου και Μπακασέτα στο 55' ο Μασούρας πέτυχε το 2-1.

Η «γαλανόλευκη» έδωσε γρήγορο τέμπο εν συνεχεία, βγήκαν καλές συνεργασίες και στο 80' ο Μάνταλος με ωραίο δυνατό σουτ αιφνιδίασε τον Πίκοκ-Φάρελ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Έψαξε κι ένα τέταρτο γκολ η Εθνική, δεν το βρήκε, ωστόσο ικανοποίησε σίγουρα με την εικόνα της στο δεύτερο 45λεπτο, έστω κι αν ο αντίπαλος δεν λογίζεται ιδιαίτερα δυνατός.

Πλέον, αναμένεται η κλήρωση της 9ης Οκτωβρίου για τα προκριματικά του Εuro 2024, με την ευχή βέβαια οι καλές εμφανίσεις και οι νίκες να συνεχιστούν για να επιτευχθεί και αυτός ο πολύ σημαντικός στόχος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Σλοβάκος Γκλόβα με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπέντναρ και Πόλασεκ. Διαιτητής VAR ήταν ο Πορτογάλος Μαρτίνς και βοηθός ο συμπατριώτης του Γκοντίνιο.

Κίτρινες: 16' Μάνταλος - 79' ΜακΚάν, 84' Φλάναγκαν.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος,, Κουρμπέλης, Mάνταλος (90'+2 Γούτας), Μπακασέτας (76' Μπουχαλάκης), Μασούρας (76' Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (67' Φούντας), Ιωαννίδης (67' Δουβίκας).

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Ίαν Μπάρακλαφ): Πίκοκ-Φάρελ, Μπράντλεϊ (68' Ν. Τσαρλς), Λιούις (77' Φέργκιουσον), Φλάναγκαν, Τ. Έβανς, ΜακΚάν, Ντέιβις, ΜακΝάιρ, Τόμπσον (10' λ. τρ. Σάβιλ), Λέιβερι (68' Γουάιτ), Μαγκίνις (77' ΜακΜέναμιν).