29/03/2024
Άλλα αθλήματα | Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2022 - 01:44

Πήρε το διαμάντι ο Τεντόγλου για πρώτη φορά...

Νικητής του μήκους στο Ντάιαμοντ Λιγκ ο 24χρονος πρωταθλητής * Πρώτος στον τελικό της Ζυρίχης με 8.42μ.

Iδανικό φινάλε στη θερινή σεζόν του στίβου έκανε την Πέμπτη (8/9) ο Μίλτος Τεντόγλου, όντας ο νικητής στο μήκος για τη σειρά των μίτινγκ του Ντάιαμοντ Λιγκ.

Στον τελικό της Ζυρίχης ο 24χρονος πρωταθλητής Ευρώπης πήρε την πρωτιά με άλμα στα 8.42μ., επίδοση που κατέγραψε στην τελευταία του προσπάθεια, κατακτώντας για πρώτη φορά στην καριέρα του το πολυπόθητο διαμάντι.

Ο Τεντόγλου είχε επίσης άλματα στα 8.14μ., 7.96μ., 8.03μ. και 8.33μ., ενώ είχε και μια άκυρη προσπάθεια, με τη δεύτερη θέση να καταλαμβάνει ο Αμερικανός Μαρκίς Ντέντι με 8.18 μ. και την τρίτη ο Κουβανός Μάικελ Μάσο με 8.05 μ.

«Ήταν μια πολύ καλή παρουσία για εμένα σήμερα εδώ, πέτυχα μια από τις καλύτερες επιδόσεις της καριέρας μου. Είμαι πολύ χαρούμενος που τελειώνω με αυτόν τον τρόπο τη σεζόν. Το πλάνο μου για τον αγώνα ήταν να κάνω τρία άλματα και να τελειώσω. Τα δύο τελευταία μου άλματα ήταν πολύ μεγάλα και είμαι ευχαριστημένος με αυτό.

Η χρονιά ήταν καλή. Έκανα φανταστικό κλειστό, καλό ανοιχτό, όχι όσο καλό θα ήθελα. Σήμερα κατέκτησα το πρώτο μου διαμάντι και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που το συνδύασα με μια σπουδαία επίδοση», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο χρυσός ολυμπιονίκης του Τόκιο.