20/04/2024
Γαλλία | Κυριακή 7 Αυγούστου 2022 - 00:00

Επιβλητική η Παρί Σεν Ζερμέν

Σαρωτικό διπλό με 5-0 επί της Κλερμόν * Εκτός έδρας νίκη και για τη Μονακό

Ιδανικό ξεκίνημα στη Λιγκ 1 της νέας σεζόν έκανε το βράδυ του Σαββάτου (6/8) η Παρί Σεν Ζερμέν, συντρίβοντας εκτός έδρας με 5-0 την Κλερμόν.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας ήταν σοβαροί από τα πρώτα λεπτά και ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 9', για να κλείσει το α' ημίχρονο στο 0-3 χάρη στα γκολ του Χακίμι στο 26' και του Μαρκίνιος στο 39'.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Λιονέλ Μέσι να βρει δίχτυα, σκοράροντας στο 80' και το 86', με το δεύτερο γκολ να είναι και άκρως εντυπωσιακό, αφού ο Αργεντινός άσος νίκησε τον γκολκίπερ Ντιαό με ανάποδο ψαλίδι.

Το τρίποντο στην πρεμιέρα πήρε και η Μονακό, μια και πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Στρασμπούρ με 2-1.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (5/8)

Λυών - Αζαξιό 2-1 (12' Τετέ, 22' πέν. Λακαζέτ - 31' πέν. Μανγκανί)

Σάββατο (6/8)

Στρασμπούρ - Μονακό 1-2 (65' Ντιαλό - 43' Ντιατά, 53' Ντιοπ)

Κλερμόν - Παρί Σεν Ζερμέν 0-5 (9' Νεϊμάρ, 26' Χακίμι, 39' Μαρκίνιος, 80', 86' Μέσι)