19/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 6 Αυγούστου 2022 - 00:05

Άλωσε το «Σέλχαρστ Παρκ» η Άρσεναλ

Οι «κανονιέρηδες» εκκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Πρέμιερ Λιγκ, νικώντας 2-0 την Κρίσταλ Πάλας μέσα στην έδρα της

Η Άρσεναλ έπαιξε όσο έπρεπε απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας και πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 2-0 την Παρασκευή (5/8) στο ματς που άνοιξε την αυλαία της νέας αγωνιστικής σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ.

Με τους Ράμσντεϊλ, Ζιντσένκο και Ζεσούς να ξεχωρίζουν, οι «κανονιέρηδες» του Μικέλ Αρτέτα απέδρασαν από το «Σέλχαρστ Παρκ» με το διπλό, χάρη σε γκολ των Μαρτινέλι και Γκουεϊ (αυτογκόλ).

Το πρώτο 35λεπτο ανήκε στην Άρσεναλ που έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, βρίσκοντας δίχτυα με τον Μαρτινέλι (20'). Στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Πάλας αντέδρασε αλλά ο Ράμσντεϊλ είπε «όχι» όσες φορές χρειάστηκε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με την Πάλας να απειλεί, με τον Ράμσντεϊλ και πάλι να δηλώνει «παρών» και να καθαρίζει όλες τις επικίνδυνες φάσεις για την εστία του. Τελικά, οι παίκτες του Αρτέτα έφθασαν και σε δεύτερο γκολ, μετά από άτυχη στιγμή του Γκουεϊ της Πάλας, πανηγυρίζοντας έξαλλα για τη νίκη στο φινάλε της αναμέτρησης.

Οι Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ, ομάδες που διεκδίκησαν μέχρι τέλους τον περσινό τίτλο, φιλοξενούνται, όπως και η Άρσεναλ, σε διαφορετικά προάστια του Λονδίνου στις δικές τους πρεμιέρες. Η μεν Σίτι από τη Γουέστ Χαμ, η δε Λίβερπουλ από τη Φούλαμ.

Η ιστορική Νότιγχαμ Φόρεστ που επέστρεψε μετά από 23 χρόνια στην Πρέμιερ Λιγκ κάνει ντεμπούτο εκτός έδρας, συγκεκριμένα στην έδρα της Νιούκαστλ.