25/04/2024
ΑΡΗΣ | Δευτέρα 4 Ιουλίου 2022 - 18:08

Καλός αμυντικά και νικητής ο Άρης

Φιλική επικράτηση των «κίτρινων» με 1-0 κόντρα στη Γάνδη

Βελτιωμένος ανασταλτικά εμφανίστηκε ο Άρης στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους, κερδίζοντας τη Δευτέρα (4/7) με 1-0 τη Γάνδη.

Ο Χερμάν Μπούργος χρησιμοποίησε σε όλο το ματς το 3-5-2 και προφανώς έμεινε ικανοποιημένος, μια και η βελγική ομάδα δεν έβαλε δύσκολα στην άμυνα των «κίτρινων».

Ο Σιαμπάνης στο 15' και στο 20' έδειξε τα αντανακλαστικά του σε σουτ των Μπρούνο και Κουμς, ενώ στο 34' ο Ματέο Γκαρσία πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο νεαρός Παναγίδης σε ανατροπή του από τον Ρουφ.

Στο β' ημίχρονο δεν υπήρξαν σημαντικές φάσεις για αρκετή ώρα, με τον Γκρέι να κάνει το ανεπίσημο ντεμπούτο του μπαίνοντας στο παιχνίδι στο 79' και πέντε λεπτά αργότερα είχε μια καλή ευκαιρία, πλασάροντας και με τον αντίπαλο τερματοφύλακα ν' αποκρούει.

ΑΡΗΣ (Xερμάν Μπούργος): Σιαμπάνης (46' Κουέστα), Μαρμαρίδης (46' Εμπακατά), Χαΐροβιτς (46' Πίρσμαν), Μπράμπετς, Τανούλης (46' Φαμπιάνο), Χρυσόπουλος, Ντιoπ (29' Ασλανίδης, 46' Ιτούρμπε), Σγουρός (46' Ντουκουρέ), Ματέο Γκαρσία (79' Γκρέι), Παναγίδης (46' Πάλμα), Χατζηιωάννου (46' Μαντσίνι).

ΓΑΝΔΗ (Xάιν Φανχάζενμπρουκ): Ρουφ, Λαχά, Ενγκαντό, Οκούμου, Νούριο, Kάστρο-Μόντες, Οφόε, Κουμς, Χιούλσαγκερ, Κάιπερς, Μπρούνο.