19/04/2024
Πρωτάθλημα | Τρίτη 17 Μαΐου 2022 - 22:00

Το τελείωσε νωρίς και τερμάτισε 2ος ο ΠΑΟΚ

Άνετο 2-0 των «ασπρόμαυρων» απέναντι στον Παναθηναϊκό που είχε το… μυαλό του στον τελικό * Τερμάτισε 4ο το «τριφύλλι» μετά και τη νίκη του Άρη στα Γιάννενα * Αποβολή του Μακέντα στις καθυστερήσεις που του στερεί την παρουσία του στο ΟΑΚΑ

Ο ΠΑΟΚ τελικά είναι η ομάδα που κέρδισε τη 2η θέση μετά τη νίκη του με 2-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό το βράδυ της Τρίτης (17/5) στην Τούμπα για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «ασπρόμαυροι» όντας καλύτεροι πήραν εύκολα εν τέλει τους 3 βαθμούς έχοντας «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο την αναμέτρηση και με 64 βαθμούς τερμάτισαν 2οι, ενώ το «τριφύλλι» τερμάτισε τελικά στην 4η θέση με 61 πόντους μιας και ο Άρης πήρε άνετα τη νίκη στα Γιάννενα απέναντι στον ΠΑΣ και την 3η θέση με 62 βαθμούς.

Το ματς της Τρίτης ήταν μονόλογος του ΠΑΟΚ ο οποίος έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο μπαίνοντας δυνατά από τα πρώτα λεπτά απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και έχοντας το… μυαλό του στον τελικό Κυπέλλου του Σαββάτου (21/5) και την τεράστια ευκαιρία επιστροφής στους τίτλους μετά το 2014.

Όπως είπαμε ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, ο Παναθηναϊκός σκεφτόταν τον τελικό και έτσι το 2-0 γράφτηκε εύκολα με τους «ασπρόμαυρους» να τελειώνουν την υπόθεση νίκη από τα 21 πρώτα λεπτά και να παίρνουν την καλύτερη δυνατή ψυχολογία εν’ όψει Σαββάτου, αν και ο τελικός φυσικά και είναι ένα εντελώς άλλο παιχνίδι…

Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την κακή εικόνα των «πράσινων» και πλην των 2 τερμάτων είχαν και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις μία τελική. Στο δεύτερο 45λεπτο το «τριφύλλι» ισορρόπησε και θα μπορούσε να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μακέντα αποβλήθηκε με 2η κίτρινη (σ.σ. δέχτηκε στο 81’ την πρώτη και στο 90+1’ τη δεύτερη) με αποτέλεσμα να χάσει τον τελικό.

Μόλις στο 2’ ο Μπίσεσβαρ έκανε ωραίο σουτ από τον άξονα με τον Διούδη να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 7’ ο Σβαμπ τσίμπησε ωραία την μπάλα και σούταρε με τον Σάρλια να παραχωρεί κόρνερ. Πέντε λεπτά μετά η πρώτη σπουδαία φάση του ΠΑΟΚ μετά το λάθος του Χατζηθεοδωρίδη, τον Λύρατζη να κερδίζει την μπάλα από τα δεξιά και να κάνει τη σέντρα για τον Άκπομ που έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Διούδη να παραχωρήσει κόρνερ.

Τελικά στο 14’ και από στατική φάση οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ήταν ο Ζίβκοβιτς αυτός που εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα, στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού με τον Ίνγκασον από τα δεξιά και εντός περιοχής να κάνει την κεφαλιά - πάσα προς τον αμαρκάριστο Σβαμπ ο οποίος τσίμπησε την μπάλα προ του Διούδη και έκανε εύκολα το 1-0. Γκολ που φέρει την ευθύνη της «πράσινης» άμυνας η οποία απλά… παρακολουθούσε.

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στο 21’ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα βάζοντας τις βάσεις νίκης τους. Ο Σβαμπ πάσαρε στον Λύρατζη και εκείνος με «γλυκιά» σέντρα βρήκε τον Σίντκλεϊ που πήρε την κεφαλιά, ο Διούδης απομάκρυνε προσωρινά, ο Άκπομ όμως καραδοκούσε και με νέα κεφαλιά έκανε το 2-0. Το γκολ εξετάστηκε και από το VAR για φάουλ στον Διούδη, όμως σωστά εν τέλει μέτρησε.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 37’ για το 3-0 όταν ο Ζίβκοβιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαουρίσιο πήρε την μπάλα έκανε το γύρισμα, ο Διούδης απομάκρυνε την μπάλα η οποία έφτασε στον Σοάρες που σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τον Σένκεφελντ να παραχωρεί κόρνερ. Τρία λεπτά μετά ένα σουτ του Γκατσίνοβιτς που πέρασε αρκετά άουτ από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη η μοναδική τελική του ΠΑΟ στο 45λεπτο.

Με το άνετο 2-0 υπέρ του ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά δυνατά, αλλά χωρίς να απειλήσει και από την άλλη ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς όμως ούτε εκείνος έκανε αισθητή την παρουσία του μπροστά. Από το 62’ οι 2 προπονητές άρχισαν και τις αλλαγές με τον Λουτσέσκου να περνά στο ματς τους Μιτρίτσα, Ολιβέιρα, Μιχάι και στο ίδιο λεπτό ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τους Βαγιαννίδη, Πούγγουρα.

Με τη συμπλήρωση 65 λεπτών αγώνα ο Πασχαλάκης επενέβη σωτήρια προ του Αλεξανδρόπουλου και ένα λεπτό μετά ο Ολιβέιρα βγήκε τετ-α-τετ με τον Διούδη όμως καθυστέρησε υπερβολικά και έτσι ο Βαγιαννίδης τον σταμάτησε. Στο 72’ ο Λουτσέσκου έκλεισε τις αλλαγές του με τους Ελ Καντουρί, Βιεϊρίνια και τρία λεπτά μετά ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς τους Μακέντα, Κώτσιρα.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο 3-0 στο 75’ μετά την ωραία προσπάθεια του Ελ Καντουρί από τα αριστερά και το γύρισμα στον Σίντκλεϊ ο οποίος με τακουνάκι βρήκε τον Σβαμπ όμως εκείνος αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Στο 86’ ο Μακέντα έκανε ωραία ενέργεια και πλασέ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη, όμως ο Ιταλός τα χάλασε όλα στις καθυστερήσεις με την αποβολή του.

Ο Λύρατζης από τα δεξιά ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για τον Παναθηναϊκό και ο καλύτερος παίκτης του ΠΑΟΚ, συν φυσικά ο Σβαμπ που σκόραρε το πρώτο γκολ της ομάδας του και είχε πολλά τρεξίματα, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Σίντκλεϊ. Για τους ηττημένους ο Βαγιαννίδης όσο αγωνίστηκε είχε μία καλή στιγμή, συν ότι αποσόβησε πιθανό τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ, ενώ και ο Σένκεφελντ πάλευε μόνος του να μαζέψει τα ασυμμάζευτα στην άμυνα της ομάδας του.

Διαιτητής: Κρούζλιακ (Σλοβακία), Βοηθοί: Χάντσκο (Σλοβακία), Πόζορ (Σλοβακία), 4ος: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), VAR: Όσένας (Σλοβενία), AVAR: Ψαρρής (Ζακυνθος).

Κίτρινες: 35’ Χατζηγιοβάνης, 81’ Μακέντα, 87’ Σάρλια

Κόκκινη: 90+1’ Μακέντα (2η κίτρινη)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (72’ Βιεϊρίνια), Σίντκλεϊ, Βαρέλα, Ίνγκασον (62’ Μιχάι), Τσιγγάρας, Σβαμπ, Σοάρες (72’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (62’ Μιτρίτσα), Άκπομ (62’ Ολιβέιρα), Α. Ζίβκοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κουρμπέλης (86’ λ.τρ. Πέρεθ), Σένκεφελντ (62’ Πούγγουρας), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (75’ Μακέντα), Γκατσίνοβιτς (62’ Βαγιαννίδης), Χατζηθεοδωρίδης, Χατζηγιοβάνης (75’ Κώτσιρας), Βιτάλ, Καρλίτος.