28/03/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2022 - 00:22

Στο τέλος τεσσάρα για τον Εθνικό

Οι Πειραιώτες νίκησαν με 4-1 τον Αιολικό, που έπαιξε σχεδόν όλο το ματς με 10 παίκτες

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε την Τετάρτη (19/1) ο Εθνικός, κερδίζοντας με 4-1 τον Αιολικό για τη 10η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Στον πάγκο ως υπηρεσιακός προπονητής ήταν ο Ντανιέλ Μπατίστα, με τους «κυανόλευκους» στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων ν' αποκτούν αριθμητικό πλεονέκτημα μόλις στο 3' λόγω της αποβολής του γκολκίπερ Ζαχαρή με απευθείας κόκκινη κάρτα κι ενώ ο Παντελίδης ετοιμαζόταν να τον προσπεράσει και να σκοράρει σε κενή εστία.

Το 1-0 ήρθε στο 8' με γκολ του Ηλιόπουλου, για να ισοφαρίσει ένα λεπτό αργότερα ο Κονδύλης με κοντινό σουτ και ήταν ο Φερναντίνιο αυτός που έδωσε νέο προβάδισμα στους Πειραιώτες στο 34'.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά, με τον Λύγκο να γράφει το 3-1 στο 90' ύστερα από υπέροχη ατομική προσπάθεια και ιδανικό πλασέ, ενώ στο 90'+3 χρίστηκε σκόρερ και ο Αποστόλου με κοντινό σουτ ύστερα από κάθετη πάσα του Φερναντίνιο.

Ο Εθνικός με 22 βαθμούς παρέμεινε ισόβαθμος με τον Πανελευσινιακό στη 2η θέση, όντας στο -3 από την πρωτοπόρο Προοδευτική.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ντανιέλ Μπατίστα): Μουζάκης, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Νικολόπουλος, Παντελίδης, Ντάφλας, Φερναντίνιο, Αποστόλου, Σάμιος (88' Παπαγεωργίου), Διάκος (68' Κώστας), Ηλιόπουλος (68' Λύγκος).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Θοδωρής Γιακαλής): Ζαχαρής, Αγριμάκης, Κουρούπης, Πάτας (86' Πρωτούλης), Τακίδης, Νικολάου, Γιουκαρής, Αποστολόπουλος (46' Γκέζος), Λαμπράκης (68' Μουζακίτης), Κονδύλης, Μουκίδης (7' Βρονταράς).