29/03/2024
Ισπανία | Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2022 - 23:11

Bαθιά ανάσα με τεσσάρα για τη Χετάφε

Επικράτησε της Γρανάδα με 4-2 και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού

Σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή στην Πριμέρα Ντιβιθιόν πήρε η Χετάφε την Πέμπτη (20/1), επικρατώντας εντός έδρας της Γρανάδα με 4-2 για την 21η αγωνιστική.

Ο Σάντρο Ραμίρες άνοιξε το σκορ στο 10', για να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα ο Σουάρες, με τον Ουνάλ στο 47' και τον Μαξίμοβιτς στο 63' να διαμορφώνουν το 3-1.

Ο Σουάρες πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 78' για το 3-2, για να «κλειδώσει» τελικά το τρίποντο των γηπεδούχων ο Μπόρχα Μαγιοράλ στο 87ο λεπτό.

Έτσι, η ομάδα του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες με 21 βαθμούς στη 16η θέση ξέφυγε στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν 24 πόντους στη 14η θέση.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Τετάρτη (22/12)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (10' Σανσέτ - 4', 7' Μπενζεμά)

Κυριακή (16/1)

Έλτσε - Βιγιαρεάλ 1-0 (78' Μπογέ)

Τρίτη (18/1)

Μπέτις - Αλαβές 4-0 (11', 41' Mπόρχα Ιγκλέσιας, 29' Κανάλες, 54' Χουάνμι)

Κάντιθ - Εσπανιόλ 2-2 (55' Νεγρέδο, 90'+1 Αλέχο - 10' Μορλάνες, 90'+6 Ντε Τομάς)

Τετάρτη (19/1)

Θέλτα - Οσασούνα 2-0 (29' Μάγιο, 38' Μίνα)

Βαλένθια - Σεβίλλη 1-1 (44' Γκέντες - 7' αυτ. Ντιακαμπί)

Μπαρτσελόνα - Ράγιο Βαγιεκάνο ΑΝΑΒΟΛΗ

Μαγιόρκα - Ρεάλ Σοσιεδάδ ΑΝΑΒΟΛΗ

Πέμπτη (20/1)

Χετάφε - Γρανάδα 4-2 (10' Ραμίρες, 47' Oυνάλ, 63' Μαξίμοβιτς, 87' Μπόρχα Μαγιοράλ - 13', 78' Σουάρες)