25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2021 - 17:57

Ξανά πρώτος ο Βόλος, από το κακό στο χειρότερο ο Αστέρας Τρίπολης

Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν 2-1 τους Αρκάδες, που πέτυχαν το πρώτο φετινό τους γκολ, αλλά κεφάλι δεν σηκώνουν

Έβγαλε αντίδραση και είναι και πάλι στην πρώτη θέση... Ο Βόλος γύρισε στις επιτυχίες το Σάββατο (2/10) και νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, μετρώντας 12 βαθμούς.

Η ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ, λοιπόν, δεν επηρεάστηκε από το βαρύ 5-1 της περασμένης εβδομάδας από τον Παναθηναϊκό και «πλήγωσε» τους Αρκάδες, που πάνε από το κακό στο χειρότερο και παραμένουν δίχως νίκη, όντας με 2 πόντους στη 10η θέση της κατάταξης.

Βέβαια, έβαλαν το πρώτο φετινό τους γκολ οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς, αλλά τα προβλήματα στην επιθετική λειτουργία συνεχίζονται, την ίδια στιγμή που και ο Νίκος Παπαδόπουλος στα γκολπόστ δεν είναι σε καλή κατάσταση, για να κάνει νέο λάθος που κόστισε στην ομάδα του.

Φεράρι, Μπαριέντος και Ρεγκατίν οι καλύτεροι από πλευράς νικητών, το πάλεψαν Βαλιέντε και Μουνάφο από πλευράς φιλοξενούμενων, ενώ βοήθησε πολύ και ο Σονί ερχόμενος από τον πάγκο.

Μετά το 1-0 ήταν άνετος...

Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο πρώτο τέταρτο είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες, αλλά ο Κότνικ αντέδρασε σωστά (αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού από τον Κλέιμαν).

Εκεί λοιπόν που έδειχνε ικανός για το 0-1, υπέπεσε σε πέναλτι ο Παπαδόπουλος στο 16' ανατρέποντας τον Ρεγκατίν κι ενώ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε σέντρα του Φεράρι, για να σκοράρει από την άσπρη βούλα ο Φαν Βέερτ δύο λεπτά αργότερα και να έρθει κόντρα στη ροή του παιχνιδιού το 1-0.

Ο Παπαδόπουλος, που προερχόταν και από το λάθος στην ήττα από τον Ολυμπιακό, για να αλλάξει έτσι η εικόνα της αναμέτρησης και με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται χωρίς πρόβλημα το προβάδισμά τους μέχρι να πάνε οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Το ίδιο συνέβη και στο β' ημίχρονο, καθώς οι Αρκάδες προσπαθούσαν να πιέσουν, ωστόσο δεν είχαν τον τρόπο να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Κλέιμαν, για να έρθει και το 2-0 από τον Φεράρι στο 79'.

Κάπου εκεί πήγε να το πάρει προσωπικά ο Σονί, που είχε μια καλή ευκαιρία για το 2-1 στο 83', αλλά δύο λεπτά μετά ήταν πιο αποτελεσματικός, για να διαμορφώσει απλά το τελικό αποτέλεσμα.

Είχαν και δοκάρι οι Βολιώτες με τον Ροσέρο στο 89' και γενικότερα πήραν δίκαια το τρίποντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαπέτρου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Βασιλόπουλο του Συνδέσμου Έβρου και τον Παπαδόπουλο του Συνδέσμου Μακεδονίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Γκάμαρης του Συνδέσμου Αθηνών και βοηθός ο Πάτρας του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 31' Ρομέρο, 48' Φεράρι, 54' Φερνάντες - 34' Μπαράλες, 90'+3 Σονί.

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Kότνικ (46' λ. τρ. Κλέιμαν), Πουρίτα, Φεράρι, Ρομέρο, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (73' λ. τρ. Σοάρες), Ρεγκατίν, Φερνάντες (86' Γκιουλέν), Μπαρτόλο (59' Ροσέρο), Φαν Βέερτ (86' Τερεζίου).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες (75' Τασουλής), Ατιένθα, Καστάνο, Βαλιέντε (80' Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Καρμόνα, Κανελλόπουλος (63' Μπενίτο), Σίτο, Κρέσπι (75' Ριέρα), Mπαράλες (63' Σονί).