16/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2021 - 21:05

Κυρίαρχη η Τσέλσι κόντρα στην Τότεναμ

Με 3-0 πήραν το διπλό οι πρωταθλητές Ευρώπης * Αγχωτικό τρίποντο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Tην ανωτερότητά της κόντρα στην Τότεναμ έδειξε η Τσέλσι στο λονδρέζικο ντέρμπι της Κυριακής (19/9), παίρνοντας το διπλό με 3-0 για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης «χτύπησαν» στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τιάγκο Σίλβα να ανοίγει το σκορ στο 49' και στο 57ο λεπτό ήταν η σειρά του Καντέ να βρει δίχτυα για το 0-2.

Ένας ακόμη αμυντικός ήταν αποτελεσματικός για τους «μπλε» και συγκεκριμένα ο Ρίντιγκερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90'+2, με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να φτάνει τους 13 βαθμούς στην κορυφή, όσους έχουν και οι Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με την τελευταία να παίρνει δύσκολα την εκτός έδρας νίκη με 2-1 ενάντια στη Γουέστ Χαμ.

Ο Μπενράμα έγραψε το 1-0 στο 30', πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Κριστιάνο Ρονάλντο και η λύτρωση για τους «κόκκινους διαβόλους» ήρθε από το γκολ του Λίνγκαρντ στο 89'.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (17/9)

Νιούκαστλ - Λιντς 1-1 (44' Σεντ Μαξιμέν - 13' Ραφίνια)

Σάββατο (18/9)

Γουλβς - Μπρέντφορντ 0-2 (28' πέν. Τόνεϊ, 34' Εμπεούμο)

Μπέρνλι - Άρσεναλ 0-1 (30' Όντεγκααρντ)

Λίβερπουλ - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (43' Μανέ, 78' Σαλάχ, 89' Κεϊτά)

Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 0-0

Νόριτς - Γουότφορντ 1-3 (35' Πούκι - 17' Ντένις, 63', 80' Σαρ)

Άστον Βίλα - Έβερτον 3-0 (66' Κας, 69' αυτ. Ντιν, 75' Μπέιλι)

Κυριακή (19/8)

Μπράιτον - Λέστερ 2-1 (35' πέν. Μοπέ, 50' Γουέλμπεκ - 61' Βάρντι)

Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (30' Μπενράμα - 35' Ρονάλντο, 89' Λίνγκαρντ)

Τότεναμ - Τσέλσι 0-3 (49' Τιάγκο Σίλβα, 57' Καντέ, 90'+2 Ρίντιγκερ)