29/03/2024
Γερμανία | Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου 2021 - 18:57

Σταμάτησε στα επτά γκολ η Μπάγερν...

Συνέτριψαν με 7-0 την Μπόχουμ οι Βαυαροί

Σε φοβερή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου και το Σάββατο (18/9) διέλυσε με 7-0 την Μπόχουμ για την 5η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Στην «Αλιάντς Αρένα» οι Βαυαροί έκλεισαν το α' ημίχρονο στο 4-0, με τον Σανέ να ανοίγει το σκορ στο 17', για να ακολουθήσουν τα γκολ του Κίμιχ στο 27' και του Γκνάμπρι στο 32', όπως και το αυτογκόλ του Βασίλη Λαμπρόπουλου στο 43' (ήταν βασικός και ο Κώστας Σταφυλίδης για τους φιλοξενούμενους).

Ο Λεβαντόφσκι σημείωσε το 5-0 στο 61', τέσσερα λεπτά αργότερα σκόραρε για δεύτερη φορά ο Κίμιχ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τσούπο-Μοτίνγκ στο 79ο λεπτό.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας έφτασαν τους 13 βαθμούς κι έπιασαν κορυφή, με ματς περισσότερο βέβαια από τη Βόλφσμπουργκ, που ακολουθεί στους 12 πόντους και θα υποδεχθεί την Άιντραχτ Φρανκφούρτης την Κυριακή (19/9).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (17/9)

Χέρτα Βερολίνου - Γκρόιτερ Φιρτ 2-1 (61' Εκέλενκαμπ, 79' αυτ. Μπάουερ - 57' πέν. Χργκότα)

Σάββατο (18/9)

Αρμίνια Μπίλεφελντ - Χόφενχαϊμ 0-0

Άουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 1-0 (80' Nιντερλέχνερ)

Μπάγερν Μονάχου - Μπόχουμ 7-0 (17' Σανέ, 27', 65' Κίμιχ, 32' Γκνάμπρι, 43' αυτ. Λαμπρόπουλος, 61' Λεβαντόφσκι, 79' Τσούπο-Μοτίνγκ)

Μάιντς - Φράιμπουργκ 0-0

Κολωνία - Λειψία 1-1 (53' Μοντέστε - 71' Αϊνταρά)