29/03/2024
Γερμανία | Παρασκευή 27 Αυγούστου 2021 - 23:57

Λύτρωσε την Ντόρτμουντ στο φινάλε ο Χάαλαντ

Οι Βεστφαλοί χάρη σε γκολ του Νορβηγού επιθετικού στις καθυστερήσεις νίκησαν με 3-2 τη Χόφενχαϊμ

Ήταν και πάλι ο ήρωας της. Με γκολ στις καθυστερήσεις Έρλινγκ Χάαλαντ χάρισε τη νίκη στη Ντόρτμουντ με 3-2 επί της Χόφενχαϊμ, το βράδυ της Παρασκευής (27/8), στη «Signal Iduna Park», για την 3η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν δοκάρι στο 3’ σε κεφαλιά του Κράμαριτς, με τους Βεστφαλούς από εκεί και έπειτα να είχαν την κατοχή και κάποιες τελικές προσπάθειες, αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν δίχτυα.

Με το... καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49’, η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με σουτ του Ρέινα. Δώδεκα λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς την ισοφάριση με τον Μπαουμγκάρτνερ που σκόραρε για το 1-1. Στο 69’, οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν ξανά, με τον Μπέλιγχαμ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Όμως, στο 90’ η Χόφενχαϊμ σόκαρε τους γηπεδούχους με κοντινή προβολή του Νταμπούρ για το 2-2. Ο Χάαλαντ από την πλευρά του δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με τον ίδιο να σκοράρει με προβολή στο 90’+2 για το τελικό 3-2, που φέρνει την Ντόρτμουντ προσωρινά στην κορυφή με έξι βαθμούς.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα και έτσι έμειναν στην 4η θέση με ισάριθμους βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Μπούντεσλιγκα

Παρασκευή (27/8)

Ντόρτμουντ - Χοφενχάιμ 3-2 (49’ Ρέινα, 69’ Μπέλιγχαμ, 90’+2’ Χάαλαντ - 61’ Μπαουμγκάρτνερ, 90’ Νταμπούρ)