28/03/2024
ΑΡΗΣ | Δευτέρα 1 Μαΐου 2023 - 00:31

Τερζής: «Ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος»

Όσα είπε ο τεχνικός του Άρη μετά την ήττα στην Τούμπα * Ανακοίνωση για τη διαιτησία εξέδωσε και η ΠΑΕ

Το πάλεψε αρκετά ο Άρης απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, αλλά έχασε με 3-2. Μετά το τέλος του αγώνα ο Τόλης Τερζής στάθηκε στη διαιτησία και κυρίως στη φάση του 30', σε ένα μαρκάρισμα του Κουλιεράκη στον Ματέο Γκασρία.

Κατά τον προπονητή του Άρη έπρεπε εκεί να δοθεί πέναλτι και αποβολή. Το παιχνίδι ήταν στο 0-0 και πιθανότατα θα είχε διαφορετική εξέλιξη στην πορεία.

Όσα είπε ο Τερζής: «Για το αγωνιστικό θέλω να πω ότι η ομάδα ήταν πάρα πολύ καλή εκτός από το πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου που κάναμε λάθη έξω από τη περιοχή, σε χώρο που είπαμε πως δε θέλουμε να ρισκάρουμε. Θέλαμε να παίξουμε πιο σίγουρα, γνωρίζαμε ότι ο ΠΑΟΚ θα μας πιέσει. Κάναμε λάθη και δεχθήκαμε γκολ. Αυτό που θέλω να πω και γίνεται σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς, είναι ότι εμείς θέλουμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Να μας αφήσουν να παίξουμε επιτέλους.

Άποψη μου και νομίζω το είδατε όλοι, είναι ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος. Μιλάω για τη φάση του 30′ που ο Ματέο Γκαρσία βγαίνει τετ-α-τετ και ο Κουλιεράκης τον τραβάει από τον ώμο. Είναι στο 30′, είναι στο 0-0! Είναι πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Έχουμε την ευκαιρία να πετύχουμε γκολ και ο ΠΑΟΚ να αγωνιστεί στα υπόλοιπα 60 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Αν είναι δυνατόν να μη δόθηκε αυτό το πέναλτι. Θα τρελαθούμε εντελώς».

Το βράδυ της Κυριακής (30/4) ανακοίνωση εξέδωσε και η ΠΑΕ Άρης: «Έχουμε κουραστεί να λέμε τα ίδια. Με σφυρίχτρες από το Αζερμπαϊτζάν για ποια εξυγίανση μιλάμε; Σήμερα στην Τούμπα είδαμε ένα ακόμη ωραίο «έργο». Ο Αγκάγεφ δεν είδε το καθαρό πέναλτι του Κουλιεράκη στον Γκαρσία στο 30', χαρίζοντάς του και την κόκκινη κάρτα. Το περίεργο είναι πως δεν τον φώναξε ούτε ο συμπατριώτης Varistas να ελέγξει τη φάση!!!

Ξεκάθαρη πλαστογραφία!!! Πέναλτι και αποβολή στο 30' που θα άλλαζαν τις ισορροπίες του αγώνα.

Η τριάδα από το Αζερμπαϊτζάν είχε «συνεργό» και τον Γκορτσίλα στη φάση της αποβολής του Καμαρά. Αντί να κατευνάσει τα πνεύματα, αυτός τον προκάλεσε με την απαράδεκτη στάση του.

Η αποστολή τους εξετελέσθη για ακόμη μια φορά…».