18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 30 Απριλίου 2023 - 22:00

Ντερμπάρα και έμεινε ζωντανός ο ΠΑΟΚ

Τρομερό ματς στην Τούμπα και νικητές οι γηπεδούχοι με 3-2, οι οποίοι παραμένουν ζωντανή στην προσπάθεια για την τρίτη θέση * Αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Καμαρά

Ντέρμπι με τα όλα του! Γκολάρες είχε, ανατροπές, μία αποβολή, μεγάλη ένταση και μονομαχίες το ΠΑΟΚ - Άρης, στο οποίο νικητές αναδείχτηκαν οι γηπεδούχοι με 3-2 το βράδυ της Κυριακής (30/4) στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα κόντρα στον αρκετά καλό Άρη κατά διαστήματα, πήρε το ματς και συνεχίζει να ελπίζει. Κυνηγάει τον Ολυμπιακό στοχεύοντας στη δεύτερη θέση.

Για τους φιλοξενούμενους πέρα από το γόητρο η ήττα δεν τους αλλάζει κάτι.
Γνωρίζουν πως με θετικό αποτέλεσμα επί του Βόλου κλειδώνουν οριστικά το ευρωπαϊκό εισιτήριο και τα τελευταία δύο παιχνίδια δεν θα έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον για εκείνους.

Πολύ καλύτερα μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ. Πήρε πρωτοβουλίες στα πρώτα λεπτά, έψαξε διαδρόμους και έφτασε σε τελικές. Η καλύτερη στιγμή του ήρθε στο 6', όταν ο Ντάντας όντας αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι αστόχησε.

Η πρώτη ευκαιρία του Άρη έγινε στο 17' με τον Γκαρσία, αλλά στα επόμενα λεπτά συνέχισε ο ΠΑΟΚ να έχει το πάνω χέρι. Μετά τη μικροένταση του 24' στους πάγκους, όμως, και κυρίως αφότου πέρασε και η καλή στιγμή με τον Ζίβκοβιτς, οι γηπεδούχοι «έκατσαν».

Ο Άρης άρχισε να βγάζει κόντρες. Η πρώτη στο 30', όταν ο Κουλιεράκης γκρέμισε εντός περιοχής τον Ματέο Γκαρσία. Διαιτητής και VAR δεν είδαν πέναλτι παρόλο που ο αμυντικός του ΠΑΟΚ δεν είχε καμία σχέση με την μπάλα.

Στα επόμενα λεπτά ο Άρης απείλησε ξανά. Πρώτα με το απευεθείας φάουλ του Πάλμα στο 35' και δύο λεπτά αργότερα με τον Πίρσμαν. Η τρίτη ήταν και φαρμακερή. Ο Κουλιεράκης έκανε στο 45' μεγάλη γκέλα στην πίεση του Γκαρσία, ο Καμαρά πήρε την μπάλα και εκτελώντας εντός περιοχής, άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και κάπως έτσι κατάφερε να γυρίσει το ματς. Αφού απείλησε πρώτα με Κουλιεράκη και Ντάντας, στο 56' ο Τάισον έκανε το 1-1. Του στρώθηκε η μπάλα μετά τη σέντρα του Ζίβκοβιτς και τελείωσε υποδειγματκά τη φάση.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 60' ο αρκετά κινητικός Ντάντας, ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Πίρσμαν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σβαμπ, ο οποίος έκανε το 2-1 νικώντας τον Κουέστα.

Ακολούθησε σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Όταν ξεκίνησε το ματς, έχασε πρώτα μία ευκαιρία ο Κωνσταντέλιας και στη συνέχεια μία ο Καμάτσο. Τελικά στο 70' ο Νταρίντα με απίστευτο σουτ, έφερε το ματς ξανά στα ίσα.

Ωστόσο, υπήρχε και συνέχεια! Ο ΠΑΟΚ βγήκε ξανά πιο μπροστά και με ένα πολύ ωραίο σουτ του Ζίβκοβιτς -και την κόντρα στον Πίρσμαν- έγινε το 3-2 στο 78'. Στα επόμενα λεπτά αυτός ο τρελός ρυθμός σταμάτησε και το αποτέλεσμα ήταν να μπορέσουν οι «ασπρόμαυροι» να ελέγξουν το ματς και τελικά να πάρουν το τρίποντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αγκάγεφ (Αζερμπαϊτζάν), βοηθοί του οι Ζιενέλοφ (Αζερμπαϊτζάν) και Εμιρέλι (Αζερμπαϊτζάν), τέταρτος ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας), VAR ο Ομουντλού (Αζερμπαϊτζάν) και AVAR ο Μωυσιάδης (Ηπείρου).

Κίτρινες: 64' Σβαμπ, 64' Τόμας, 79' Ζίβκοβιτς - 64' Καμαρά, 73' Μαζικού

Κόκκινες: 90'+3 Καμαρά

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (79' Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Koυλιεράκης, Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ (87' Φελίπε Σοάρες), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τάισον (67' Ελ Καντουρί), Μπράντον Τόμας (79' Ολιβέιρα).

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν, Μαζικού, Νταρίντα, Ετέμπο (83' Ρουπ), Νταμπό, Πάλμα (67' Ιτούρμπε), Γκαρσία (67' Καμάτσο), Καμαρά.