29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 - 21:17

Πήρε σημαντικό βαθμό στην Τρίπολη και συνεχίζει τη μάχη η Λαμία

Οι Φθιώτες απέσπασαν ισοπαλία (0-0) από τον ανώτερο Αστέρα έχοντας και δοκάρι με τον Μεντίνα

Την ανοδική της πορεία στα πλέι άουτ συνέχισε η Λαμία και μπορεί αυτή τη φορά να μην κέρδισε, ωστόσο πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην Τρίπολη στο ματς με τον Αστέρα στη μάχη της για την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα 1.

Οι Φθιώτες έφυγαν με το 0-0 από το «Θ. Κολοκοτρώνης» το βράδυ του Σαββάτου (29/4) για την 5η «στροφή» των αγώνων διαβάθμισης και έφτασαν έτσι τους 27 πόντους, όντας 12οι και στο +2 από τον Ιωνικό ο οποίος ηττήθηκε 0-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και στο +3 από τον Λεβαδειακό μετά το 2-2 των Βοιωτών με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Από την άλλη ο Αστέρας έψαξε τη νίκη ήταν ανώτερος από τη Λαμία ωστόσο δεν τα κατάφερε και με την ισοπαλία πήγε στους 30 πόντους και ισοβαθμεί στην 11η θέση με ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικό ψάχνοντας ακόμα δύο βαθμούς για να αποφύγει και ενδεχόμενη ισοβαθμία με τον Ιωνικό καθώς υστερεί σε αυτή (σ.σ. αν φυσικά κάνουν το 2/2 οι Νικαιώτες).

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος, αλλά όχι αποτελεσματικός έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και κάνοντας πολλές επιθέσεις από τα αριστερά κυρίως με τους Μπαρτόλο και Άλβαρες, έχοντας πάντως στο δεύτερο 45λεπτο τις μεγάλες ευκαιρίες του, όμως η Λαμία αμύνθηκε σωστά και κράτησε το 0-0 έχοντας πάντως και τη μεγαλύτερη στιγμή με το δοκάρι του Μεντίνα στο 71ο λεπτό

Οι δύο ομάδες ήταν φανερό πως είχαν πρόβλημα στην ανάπτυξη στα πρώτα λεπτά και ενώ στο 15’ ο Βέργος χτύπησε στον ώμο και στο 20’ η Λαμία προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή με την είσοδο του Μανούσου. Ο Αστέρας πήρε τα ηνία του ματς, κέρδισε αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στο 39’ για να απειλήσει όταν ο Ιγκλέσιας έπιασε δυνατό σουτ από τον άξονα και η μπάλα πέρασε κόρνερ, ενώ τρία λεπτά μετά από σέντρα του Μουνάφο, η κεφαλιά του Κρέσπι πέρασε λίγο άουτ. Την ίδια τύχη είχε και η ωραία κεφαλιά του Μπαράλες στο 45+2’ μετά από κόρνερ του Τιλίκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο και άγγιξαν το 1-0 στο 56’ σε ωραία οργανωμένη επίθεση και τελικό αποδέκτη τον Μπαράλες ο οποίος έκανε το πλασέ όμως ο Κοσέλεφ έδιωξε σε κόρνερ, ενώ η Λαμία συνέχισε να αμύνεται και στο 68’ ήρθε η ώρα των πρώτων αλλαγών με τους Βασιλαντωνόπουλο, Στάνκο να αντικαθιστούν τους Μαρτίνεθ, Τζανδάρη και οι Φθιώτες στάθηκαν άτυχοι στο 71ο λεπτό όταν ο Σλίβκα εκτέλεσε φάουλ, ο Μεντίνα εντός περιοχής πήρε την κεφαλιά με την μπάλα μετά την απόκρουση του Τσιφτσή να σταματά στο αριστερό δοκάρι των Αρκάδων.

Από την πλευρά του ο Δουβίκας στο 76’ έριξε στη μάχη τον Σίτο αντί του κουρασμένου Μπαρτόλο και ο Ισπανός μέσος προσπάθησε με τις επελάσεις του να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη εστία χωρίς να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός και ενώ στο 78’ ο Μπαράλες έχασε το… άχαστο στο κενό τέρμα με σουτ ύστερα από άστοχη έξοδο του Κοσέλεφ. Οι Αρκάδες απείλησαν και στο 90’ με την προβολή του Καστάνο που πέρασε ελάχιστα άουτ, όμως και η Λαμία στο φινάλε θα μπορούσε να βρει δίχτυα στο σουτ του Βασιλαντωνόπουλου στο 90+3’ που πέρασε άουτ.

Κορυφαίοι για τον Αστέρα οι Άλβαρες, Μπαρτόλο, Τιλίκα και Καστάνο, ενώ για τη Λαμία οι Κοσέλεφ, Σλίβκα, Τζανετόπουλος.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Ψάρρης (Ζακύνθου), Σάββας (Σερρών), 4ος: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου).

Κίτρινες: 57’ Μουνάφο - 53’ Μεντίνα, 88’ Στάνκο, 89’ Μανούσος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιάννης Δουβίκας): Τσιφτσής, Ατιένθα, Άλβαρες, Γκαρσία, Καστάνο, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τιλίκα (90’ Μπερτόγλιο), Κρέσπι, Μπαρτόλο (76’ Σίτο), Μπαράλες (90’ Κωστέας).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Αμπαντά, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης (68’ Στάνκο), Σλίβκα (88’ Μπεχαράνο), Μαρτίνεθ (68’ Βασιλαντωνόπουλος), Νούνιες (88’ Τσούκαλος), Μεντίνα, Βέργος (20’ λ.τρ. Μανούσος).