24/04/2024
Γαλλία | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 - 00:21

«Ζωντανή», με ανατροπή, για το ευρωπαϊκό εισιτήριο η Λυών

Οι «γκονς» έφυγαν με το τρίποντο (1-2) από το Στρασβούργο

Σημαντική νίκη, στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο» πήρε το βράδυ της Παρασκευής (28/4) η Λυών που επικράτησε εκτός έδρας της Στρασμπούρ με 2-1 για την 33η αγωνιστική της Λιγκ 1.

Οι «γκονς» παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0, εν τούτοις έκαναν την ανατροπή πριν το ημίχρονο και με το 1-2 έπιασαν στην 6η θέση με 53 βαθμούς τη Ρεν και είναι στο -3 από τη Λιλ, ενώ η Στρασμπούρ με 32 πόντους ισοβαθμεί με Ναντ και Μπρεστ ακριβώς στη γραμμή του υποβιβασμού.

Η Στρασμπούρ άνοιξε το σκορ στο 15’ με τον Σανσόν, όμως στο 32ο λεπτό ο Λουκεμπά ισοφάρισε σε 1-1 και τέσσερα λεπτά μετά ο Κακερέ με ιδανικό πλασέ έκανε το 1-2. Η Λυών άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο 45λεπτο, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο σκόρερ του 1-1 με δεύτερη κίτρινη κάρτα.