29/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023 - 18:12

Κέρδισε ξανά το Περιστέρι η ΑΕΚ

Η Ένωση επικράτησε με 68-64

Tη δεύτερη φετινή της νίκη κόντρα στο Περιστέρι πήρε το Σάββατο (28/1) η ΑΕΚ, επικρατώντας με 68-64 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Το ματς της 14ης αγωνιστικής της Βasket League ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερή του διάρκεια, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο ημίχρονο με 33-31 και την Ένωση να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-46).

Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα οι «κιτρινόμαυροι» στην τελευταία περίοδο, έφτασαν και στο +10 τη διαφορά (63-53) και πήραν δίκαια, εντέλει, το ροζ φύλλο, με το ρεκόρ τους να πηγαίνει στο 9-5 και με τους Φλιώνη (14 πόντοι) και Στρέλνιεκς (13π.) να είναι οι πρώτοι σκόρερ.

Στο 8-6 η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, για την οποία ξεχώρισαν οι Φρανσίσκο με 17 πόντους και Αγραβάνης με 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-33, 52-46, 68-64

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 14 (2), Γιάνκοβιτς 10 (1), Μάιλς 10 (1), Γουίλιαμς, Μίτσελ 9 (1), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, ΜακΓκριφ 3 (1), Γόντικας 4, Παπαδάκης 6 (2), Στρέλνιεκς 12.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 9, Φρανσίσκο 17 (2), Ντένμον 13 (1), Κασελάκης 10 (2), Περσίδης, Μωραΐτης, Ραντάνοβ, Αγραβάνης 14 (2), Ζούγρης 1.