25/04/2024
Europa League | Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2022 - 21:39

Πικρό και το φινάλε του μαρτυρίου...

Έχασε και από τη Ναντ στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός (0-2), ολοκληρώνοντας τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις * Καλοί για ένα ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι», αλλά κάποιοι στο δεύτερο μέρος έδειξαν ότι απλά δεν μπορούν

Η Ευρώπη εξελίχθηκε εφιαλτικά για τον Ολυμπιακό από τον περασμένο Ιούλιο και το μαρτύριο πήρε τέλος με μία ακόμη ήττα... Οι πρωταθλητές έχασαν το βράδυ της Πέμπτης (3/11) με 2-0 από τη Ναντ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και η θλιβερή παρουσία στον 7ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ ολοκληρώθηκε με απολογισμό δύο ισοπαλίες, τέσσερις ήττες και μόλις 2 γκολ ενεργητικό σε έξι αναμετρήσεις, με τον Μίτσελ να έχει στο μυαλό του το ντέρμπι της Κυριακής (6/11) με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και να κάνει... ολικό ροτέισον στην ενδεκάδα.

Στο α' ημίχρονο οι επιλογές του Ισπανού προπονητή του βγήκαν, η ελληνική άμυνα με Τζολάκη, Ανδρούτσο, Βρουσάι, Ρέτσο και Καλογερόπουλο ήταν όπως έπρεπε, ενώ ο Ανδρούτσος με τον Μπόουλερ είχαν εξαιρετική συνεργασία στη δεξιά πτέρυγα και ο Ελ Αραμπί σε ρόλο 10αριού έδινε πολλές λύσεις.

Στο δεύτερο μέρος ο τεχνικός των Πειραιωτών είπε να χρησιμοποιήσει τους Βρσάλικο και Σισέ, αμφότεροι έβγαλαν εικόνα... παλαίμαχων και με τέτοια παρουσία γίνεται σαφές πως καλό θα είναι να αποχωρήσουν. Ο Μαρσέλο, με τη σειρά του, στο χρονικό διάστημα που έπαιξε δεν κατάφερε να κάνει κάτι θετικό σε θέση αριστερού χαφ, ενώ προφανώς δεν μπορεί να κριθεί ο νεαρός Σαπουντζής, που μόνο χρήσιμες εμπειρίες μπορεί να αποκομίσει από τη συμμετοχή του στο δεύτερο 45λεπτο και καλά έκανε ο Μίτσελ και του έδωσε την ευκαιρία.

Ήττα με... παλαίμαχους

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα θετικό α' ημίχρονο, όπου παρά τη δεδομένη έλλειψη συνοχής -αφού οι παίκτες που βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα είναι δεδομένο πως δεν θα συνυπάρξουν σε άλλο παιχνίδι από εδώ και στο εξής- οι γραμμές ήταν κοντά και η κυκλοφορία της μπάλας αρκετά καλή.

Κατέγραψαν και δύο, τρεις σημαντικές ευκαιρίες οι γηπεδούχοι, αλλά το γκολ δεν το βρήκαν κι ενώ ο Ούι Τζο Χουάνγκ έδειχνε για μία ακόμη φορά ο αδύναμος κρίκος στην επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος οι Γάλλοι, που είχαν και το κίνητρο να τερματίσουν 2οι και τα κατάφεραν τελικά να συνεχίσουν στα νοκ άουτ του Γιουρόπα Λιγκ μετά την ισοπαλία της Καραμπάγκ με τη Φράιμπουργκ (1-1), ανέβασαν την απόδοσή τους χάρη κυρίως στην είσοδο του Μπλας στο παιχνίδι κι ενώ η επιλογή του Μίτσελ να βάλει τον Βρσάλικο ως αριστερό μπακ αδυνάτισε την επιθετικότητα της ομάδας του (όχι βέβαια και πως στην κανονική του θέση, αυτή του δεξιού οπισθοφύλακα, έχει δείξει κάτι μέχρι στιγμής ο Κροάτης... τουρίστας).

Με τον Ελ Αραμπί να έχει πάει με τη σειρά του στον πάγκο ελέω Παναθηναϊκού ο Ολυμπιακός ήταν ακίνδυνος, όσο και αν οι Κούντε και Μπόουλερ ήταν φιλότιμοι, ενώ ο Σισέ που αντικατέστησε το νεαρό Καλογερόπουλο στο 61' πρόσθεσε άλλη μία απαράδεκτη εμφάνιση στο φετινό ενεργητικό του.

Με... μαύρες τρύπες, λοιπόν, τους Σισέ και Βρσάλικο η Ναντ άσκησε πίεση μετά το 70' και πήρε τελικά το σπουδαίο, όπως αποδείχθηκε για εκείνη, διπλό με τα γκολ των Μοχάμεντ στο 79' και Μπλας στο 90' (έκρυψαν την μπάλα Σισοκό και Μοχάμεντ και απίθανο πλασέ από τον Μπλας).

Το σφύριγμα της λήξης υποχρεώνει τον Ολυμπιακό να λέει... ουφ που τελείωσε το φετινό μαρτύριο κι ενώ έφτασε τα 15 σερί ευρωπαϊκά ματς χωρίς νίκη σε 90 ή 120 λεπτά αγώνα, σερί προφανώς αποκαρδιωτικό, όπως αποκαρδιωτικός είναι και ο απολογισμός των επτά συνεχόμενων ευρωπαϊκών αναμετρήσεων στο «Γ. Καραϊσκάκης» χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες, 5 ήττες και... 2-17 γκολ υπέρ-κατά!)

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ουκρανός Μπόικο με βοηθούς τους συμπατριώτες του Κούτσεφ και Βολοντίν. Διαιτητής VAR ήταν ο Πολωνός Λάσικ και βοηθός ο συμπατριώτης του Πσκιτ.

Κίτρινες: 90'+3 Ρέτσος - 48' Καστελέτο, 67' Μουτουσαμί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Βρουσάι (46' Βρσάλικο), Ρέτσος, Καλογερόπουλος (61' λ. τρ. Σισέ), Κούντε, Μπουχαλάκης, Μπόουλερ (86' Άβιλα), Αμπουμπακάρ Καμαρά (69' Μαρσέλο), Ελ Αραμπί (46' Σαπουντζής), Ούι Τζο Χουάνγκ.

ΝΑΝΤ (Aντουάν Κομπουαρέ): Λαφόν, Κορσιά, Φάμπιο (5' λ. τρ. Άπια), Παλουά, Καστελέτο, Μουτουσαμί (73' Τσιριβέλα), Σισοκό, Γκεσάν (80' Κοκό), Σιμόν (46' Μπλας), Γκαναγκό (73' Μπαμπά), Μοχάμεντ.