29/03/2024
Conference League | Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2022 - 23:40

«Καθάρισε» τη Σλοβάτσκο και… βλέπει πρόκριση η Κολωνία

Νίκη της γερμανικής ομάδας με 1-0 στην Τσεχία και πλέον θα τα παίξει όλα για όλα με τη Νις

Ολοκληρώθηκε η εκκρεμότητα που υπήρχε από τα ματς της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ με την αναμέτρηση της Σλοβάτσκο με την Κολωνία στην Τσεχία την Παρασκευή (28/10).

Το παιχνίδι ήταν να διεξαχθεί την Πέμπτη (27/10), ξεκίνησε με μιάμιση ώρα καθυστέρηση λόγω ομίχλης, διεκόπη στο 8ο λεπτό και τελικά αποφασίστηκε να συνεχιστεί την Παρασκευή, με τους Γερμανούς να κερδίζουν 0-1 και να διατηρούν τις ελπίδες πρόκρισής τους.

Το ματς για τον 4ο όμιλο βρήκε νικήτρια την Κολωνία χάρις στο τέρμα του Ντούντα στο 80’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ενώ στο 51ο λεπτό είχε κερδίσει ξανά πέναλτι όμως ο Κάιντς απέτυχε να σκοράρει. Βέβαια όλα θα ήταν διαφορετικά αν ο Ντόσκι στο 42’ για τους γηπεδούχους δεν είχε σημαδέψει το δοκάρι με κεφαλιά.

Πλέον η Κολωνία έχει 7 βαθμούς και την επόμενη Πέμπτη (3/11) θα υποδεχθεί τη Νις και με νίκη θα προσπεράσει τη γαλλική ομάδα παίρνοντας την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.