20/04/2024
Γαλλία | Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2022 - 00:02

Δέχτηκε τεσσάρα η Ναντ από τη Μονακό

Βαριά ήττα (4-1) για την αντίπαλο του Ολυμπιακού * Παρέμεινε κοντά στην κορυφή η Λανς, 1-0 τη Λυών

Βαριά ήττα με σκορ 4-1 γνώρισε την Κυριακή (2/10) η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ, Ναντ από τη Μονακό στο Πριγκιπάτο για την 9η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν εξ αρχής δύσκολο για τα «καναρίνια» και έγινε ακόμα δυσκολότερο όταν στο 6’ βρέθηκε να χάνει 2-0 από τα τέρματα του Εμπολό στο 2’ και του Μπεν Γεντέρ στο 6ο λεπτό. Ο Ισραηλινός έκανε το 3-0 στο 28’ και μετά ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 62ο λεπτό για το 4-0. Η Ναντ μείωσε στο 80’ με το αυτογκόλ του Ενρίκε και έμεινε στη 16η θέση με 7 βαθμούς, μαζί με τη Ρεν, ενώ η Μονακό με 17 είναι 5η.

Κοντά στην κορυφή παρέμεινε η Λανς που με πέναλτι του Σοτοκά στο 82’ έκαμψε την αντίσταση της Λυών και με 21 πόντους είναι στην 4η θέση στο -4 από την Παρί, ενώ η Λυών με 13 βαθμούς ισοβαθμεί με τη Λιλ και την Κλερμόν στην 7η θέση.

Η τελευταία πέρασε με τρίποντο από την έδρα της Αζαξιό 3-1 και την άφησε με 4 βαθμούς στην τελευταία θέση, ενώ ισόπαλα ολοκληρώθηκαν τα ματς της Οσέρ με την Μπρεστ (1-1) και της Τρουά με τη Ρεμς (2-2).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (30/9)

Ανζέ - Μαρσέιγ 0-3 (35' Κλάους, 50' Σουάρες, 59' Ζέρσον)

Σάββατο (1/10)

Στρασμπούρ - Ρεν 1-3 (72' πεν. Ντιαλό - 38' Καλιμουεντό, 49' Τεριέ, 61' Γκουιρί)

Παρί Σεν Ζερμέν - Νις 2-1 (29' Μέσι, 83' Εμπαπέ - 47' Λαμπόρντ)

Κυριακή (2/10)

Λοριάν - Λιλ 2-1 (9’ αυτ. Ντιακιτέ, 87’ Λε Μπρι - 78’ Ντέιβιντ)

Αζαξιό - Κλερμόν 1-3 (70' Αβινέλ - 11' Κιεΐ, 89' Ρασάνι, 90'+1' Ντοσού)

Οσέρ - Μπρεστ 1-1 (86' πεν. Νιάνγκ - 64' Σλιμάνι)

Τουλούζ - Μονπελιέ 4-2 (18' Σπίρινγκς, 24' Αμπουκχάλ, 31' Τσαϊμπί, 48' Ντετζέγερε - 7' Κότσα, 68' Γουαχί)

Τρουά - Ρεμς 2-2 (51' Οντομπέρ, 90' Πορότσο - 13΄Μπαλογκάν, 54' Ίτο)

Μονακό - Ναντ 4-1 (2' Εμπολό, 6', 28', 62' Μπεν Γεντέρ - 80' αυτ. Ενρίκε)

Λανς - Λυών 1-0 (82’ πεν. Σοτοκά)