20/04/2024
Γαλλία | Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 - 00:20

Λυτρωτής Εμπαπέ για την Παρί Σεν Ζερμέν

Προερχόμενος από τον πάγκο ο Γάλλος φορ πέτυχε το τέρμα νίκης στο 2-1 με τη Νις * Τρίποντο με 3-1 για τη Ρεν στο Στρασβούργο

Με δύο αναμετρήσεις συνεχίστηκε το Σάββατο (1/10) το πρωτάθλημα της Γαλλίας με την Παρί Σεν Ζερμέν να επικρατεί 2-1 της Νις και τη Ρεν να παίρνει εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Στρασμπούρ με 3-1.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη μαχητική Νις και χρειάστηκε να έρθει από τον πάγκο ο Εμπαπέ προκειμένου να λυτρώσει την ομάδα του από την γκέλα, σκοράροντας το δεύτερο τέρμα και με τη νίκη αυτή η Παρί έμεινε στην κορυφή με 25 πόντους, ενώ η Νις έμεινε στους 8 βαθμούς.

Με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 29’ ο Μέσι πέτυχε το 1-0, όμως δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λαμπόρντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα για το 1-1. Οι Παριζιάνοι πίεσαν για το 2-1 και εν τέλει ο Εμπαπέ στο 83’ πέτυχε το τελικό 2-1, έχοντας περάσει στο ματς στο 58ο λεπτό.

Εκτός έδρας νίκη για τη Ρεν που με 15 βαθμούς ανέβηκε στην 5η θέση, περιμένοντας φυσικά και τα υπόλοιπα αποτελέσματα, ενώ στους 5 βαθμούς παρέμεινε η Στρασμπούρ. Ο Καλιμουεντό στο 38’ πέτυχε το 0-1, για να κάνει στο 49’ ο Τεριέ το 0-2, ενώ ο Γκουιρί στο 61’ πέτυχε το 0-3 και όλα έλαβαν τέλος. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 72’ στο 1-3 με τον Ντιαλό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (30/9)

Ανζέ - Μαρσέιγ 0-3 (35' Κλάους, 50' Σουάρες, 59' Ζέρσον)

Σάββατο (1/10)

Στρασμπούρ - Ρεν 1-3 (72' πεν. Ντιαλό - 38' Καλιμουεντό, 49' Τεριέ, 61' Γκουιρί)

Παρί Σεν Ζερμέν - Νις 2-1 (29' Μέσι, 83' Εμπαπέ - 47' Λαμπόρντ)