19/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2022 - 22:06

Το γύρισε, δεν το κράτησε και πέταξε άλλους δύο βαθμούς η Λίβερπουλ

Εντός έδρας 3-3 των «ρεντς» με την Μπράιτον * Τρίποντο στις καθυστερήσεις για την Τσέλσι, 1-2 την Κρίσταλ Πάλας, σαρωτική η Νιουκάστλ και 4-1 τη Φούλαμ

Η Λίβερπουλ προερχόταν από την ισοπαλία (0-0) με την Έβερτον και έψαχνε τη νίκη απέναντι στην Μπράιτον στο «Άνφιλντ» το απόγευμα του Σαββάτου (1/10) για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «ρεντς» βρέθηκαν να χάνουν 0-2 από τους «γλάρους», έκαναν το 3-2, όμως έπεσαν πάνω στον Τροσάρ που είχε σκοράρει τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του, ενώ ήταν εκείνος που σημείωσε το 3-3 δίνοντας στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με τον πόντο αυτό έφτασε τους 14 η Μπράιτον και είναι 4η, ενώ η Λίβερπουλ έχει 10 και ισοβαθμεί με Μπρέντφορντ, Έβερτον.

Ο Τροσάρ στο 4’ «πάγωσε» το «Άνφιλντ» κάνοντας το 0-1 και στο 17’ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 0-2. Η Λίβερπουλ αντέδρασε και ο Φιρμίνο στο 33’ μείωσε σε 1-2 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου, για να φέρει το ματς στα ίσια ξανά ο Βραζιλιάνος επιθετικός για το 2-2 στο 54ο λεπτό. Με αυτογκόλ του Βέμπστερ η Λίβερπουλ πήρε το προβάδισμα με 3-2, όμως λογάριαζε χωρίς τον Τροσάρ που στο 83’ έκανε το τελικό 3-3 και το προσωπικό του χατ τρικ.

Μεγάλη νίκη στο φινάλε πήρε η Τσέλσι που πέρασε με 1-2 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας η οποία προηγήθηκε στο 7’ με τον Εντουάρντ. Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 38’ ισοφάρισε για τους «μπλε», ενώ ο Γκάλαχερ στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 που φέρνει την Τσέλσι στους 13 βαθμούς και την 5η θέση. Από την άλλη η Πάλας έμεινε στους 6 και στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Σίφουνας πραγματικός ήταν η Νιουκάστλ και πέρασε με νίκη 4-1 από το «Κρέιβεν Κότατζ» απέναντι στη Φούλαμ, έχοντας προηγηθεί 0-3 στο ημίχρονο. Ο Γουίλσον στο 11’ έκανε το 0-1, ο Αλμιρόν στο 33’ απλοποίησε τα πράγματα με το 0-2 και δέκα λεπτά μετά ο Λόνγκσταφ πέτυχε το 0-3. Στο 57ο λεπτό ο Αλμιρόν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-4, με τη Φούλαμ απλά να μειώνει στο 88’ στο τελικό 1-4 με τον Ριντ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο (1/10)

Άρσεναλ - Τότεναμ 3-1 (20' Πάρτεϊ, 49' Γκαμπριέλ Ζεσούς, 67' Τζάκα - 31' πέν. Κέιν)

Μπόρνμουθ - Μπρέντφορντ 0-0

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 1-2 (7’ Εντουάρντ - 38’ Ομπαμεγιάνγκ, 90’ Γκάλαχερ)

Φούλαμ - Νιούκαστλ 1-4 (88’ Ριντ - 11’ Γουίλσον, 33’, 57’ Αλμιρόν, 43’ Λόνγκσταφ)

Λίβερπουλ - Μπράιτον 3-3 (33’, 54’ Φιρμίνο, 63’ αυτ. Βέμπστερ - 4’, 17’, 83’ Τροσάρ)

Σαουθάμπτον - Έβερτον 1-2 (49’ Αρίμπο - 52’ Κόντι, 54’ ΜακΝιλ)

Γουέστ Χαμ - Γουλβς 2-0 (29’ Σκαμάκα, 54’ Μπόουεν)