29/03/2024
Αγγλία | Σάββατο 6 Αυγούστου 2022 - 16:31

Ξεκίνησε με γκέλα η Λίβερπουλ

Άργησε ο Κλοπ να βάλει τον Νούνιες και 2-2 οι «κόκκινοι» στο «Κρέιβεν Κότατζ» με τη Φούλαμ

Αρνητική ήταν η αρχή της Λίβερπουλ στην Πρέμιερ Λιγκ της σεζόν 2022-23, μένοντας το Σάββατο (6/8) στο 2-2 με τη Φούλαμ στο «Κρέιβεν Κότατζ».

Κόντρα στην ομάδα του Μάρκο Σίλβα που επανέκαμψε στη μεγάλη κατηγορία, ο Γιούργκεν Κλοπ επέλεξε ν' αφήσει στον πάγκο τον Ντάργουιν Νούνιες κι εκτέθηκε, καθώς οι «κόκκινοι» ήταν σχετικά ακίνδυνοι στο α' ημίχρονο με εξαίρεση το σουτ στο δοκάρι από τον Λουίς Ντίας στο 37' κι ενώ πέντε λεπτά νωρίτερα ο Μίτροβιτς είχε ανοίξει το σκορ με κεφαλιά για τους γηπεδούχους.

Ο Ουρουγουανός φορ μπήκε τελικά στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, αμέσως έδωσε πνοή στην επίθεση της Λίβερπουλ και ισοφάρισε στο 64', για να έρθει το 2-1 στο 72' από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίτροβιτς κι ενώ οι φιλοξενούμενοι κυριαρχούσαν σ' εκείνο το χρονικό σημείο.

Από πάσα του Νούνιες ο Σαλάχ ισοφάρισε στο 81', ο Χέντερσον σημάδεψε με τη σειρά του το δοκάρι στο 90'+4 και οι reds δεν απέφυγαν την γκέλα με το... καλημέρα, ένα Χ που στην οικονομία του πρωταθλήματος θα το βρουν μπροστά τους λόγω της ξεροκεφαλιάς του Γερμανού προπονητή τους...