19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Μαΐου 2022 - 21:35

Ισοπαλία με το... μυαλό αλλού στο «Αθανάσιος Διάκος»

Λαμία και Ατρόμητος έμειναν στο 0-0 στην τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ * Είχαν από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Λαμία και Ατρόμητος το βράδυ της Κυριακής (15/5) στο μεταξύ τους ματς στο «Αθανάσιος Διάκος» που ολοκληρώθηκε στο 0-0 για την 7η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Το τελικό 0-0 κρίνεται απολύτως δίκαιο για τις 2 ομάδες και έτσι ο Ατρόμητος κλείνει με 33 βαθμούς τη σεζόν όντας στη 12η θέση, ενώ από την άλλη η Λαμία με 26 πόντους τερμάτισε στη 13η θέση και ετοιμάζεται για τα διπλά μπαράζ με τη Βέροια, με φόντο την τελευταία θέση για τη Σούπερ Λίγκα 1 της επόμενης σεζόν.

Όλα αυτά βέβαια αν παραμείνει ως έχει η βαθμολογία καθώς θυμίζουμε ότι υπάρχει δικαστική εμπλοκή του Παναιτωλικού για παράνομο στοιχηματισμό και αν τελικά οι Αγρινιώτες κριθούν ένοχοι στις 20 Μαΐου τότε θα υποβιβαστούν εκείνοι και η Λαμία θα πάει για… διακοπές μιας και σε αυτή την περίπτωση θα σωθεί οριστικά και στα μπαράζ με τους Βεροιώτες θα βρεθεί ο Απόλλων Σμύρνης.

Αγωνιστικά, το ματς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας καθώς από τη μία ο Ατρόμητος ήταν εδώ και 3 αγωνιστικές είχε σωθεί και μαθηματικά, ενώ από την άλλη η Λαμία είχε τουλάχιστον εξασφαλίσει τα μπαράζ και ευελπιστεί όπως είπαμε παραπάνω σε ενδεχόμενη τιμωρία του Παναιτωλικού προκειμένου να είναι δεδομένα στη Σούπερ Λίγκα 1 της σεζόν 2022-2023.

Κακός ρυθμός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τις 2 ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι, ο Ατρόμητος με τον Κουλούρη στο 21’ και η Λαμία με τον Σιμόν στο 71’ αλλά και κάποιες ακόμα άξιες λόγου αναφοράς φάσεις για να σκοράρουν, αλλά χωρίς να τα καταφέρουν με συνέπεια το τελικό 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν την κατοχή και έψαχναν να βγουν μπροστά, απέναντι σε μία ακίνδυνη Λαμία στο πρώτο 45λεπτο, άγγιξαν το γκολ στο 11’ όταν ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Κουλούρης έκανε την προβολή με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη ο οποίος στην εξέλιξη μπλόκαρε την μπάλα στην κεφαλιά του Μαυρομμάτη. Ο φορ του Ατρόμητου πρωταγωνίστησε και στο 21’ αλλά ο Γκαραβέλης δήλωσε παρών στο εν κινήσει σουτ που επιχείρησε. Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου μάλλον έχουν ξεχαστεί ήδη καθώς οι τερματοφύλακες των 2 ομάδων δεν ανησύχησαν καθόλου…

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κόλμαν προχώρησε σε τρεις αλλαγές καθώς μπήκαν στο ματς οι Στρούγγης, Νάτσος και Ναμπί αντί των Έρλινγκμαρκ, Σάλομον και Μουνίθ παρότι ο τελευταίος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς πήρε κάπως ρυθμό και στο 53’ ο Ατρόμητος θα μπορούσε να προηγηθεί αλλά ο Κουλούρης με τακουνάκι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη, ενώ 2 λεπτά μετά η Λαμία… απάντησε στις ευκαιρίες με την πρώτη της ουσιαστικά καλή στιγμή όταν ο Μπανγκουρά έκανε ωραία σέντρα, όμως ο αμαρκάριστος Μαρτίνεθ στο δεύτερο δοκάρι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Ο Φέστα έριξε στη μάχη στο 62’ τους Μανούσο, Ταϊρόν αντί των Αραμπούλι, Γκέντσογλου για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και ενώ ένα λεπτό μετά ο Κόλμαν ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τους Μπεντινέλι, Νταβιώτη να μπαίνουν στο ματς αντί των Τζαβίδα, Καρτάλη. Μάλιστα ο πρώτος απείλησε στο 68’ με ωραίο σουτ το οποίο όμως πέρασε άουτ.

Με τη συμπλήρωση 71 λεπτών αγώνα ο Σιμόν εκτός περιοχής έπιασε δυνατό σουτ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μάριτς και ενώ στο 70’ είχαν μπει στο ματς και οι Προβυδάκης, Μανουσάκης για τους γηπεδούχους. Οι Περιστεριώτες θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 88’ όταν ο Νταβιώτης βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Λαμίας, ενώ στο 90+1’ ο Ταϊρόν έκανε το σουτ για τους Φθιώτες, όμως ο Μάριτς απομάκρυνε την μπάλα.

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Κόλλιας (Ηπείρου), 4ος: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής).

Κίτρινες: 10’ Γκέντσογλου, 16’ Μαρτίνεθ

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Σιμόν, Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Λούκας, Τζανδάρης (83’ Βύντρα), Γκέντσογλου (62’ Ταϊρόν), Ρόμανιτς (70’ Μανουσάκης), Νούνιες, Μπανγκουρά (70’ Προβυδάκης), Αραμπούλι (62’ Μανούσος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Μάριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Καστεγιάνο, Μαυρομμάτης, Έρλινγκμαρκ (46’ Στρούγγης), Σάλομον (46’ Νάτσος), Χαρίσης, Καρτάλης (63’ Νταβιώτης), Μουνίθ (46’ Ναμπί), Κουλούρης, Τζαβίδας (63’ Μπεντινέλι).