29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022 - 22:44

Ψυχάρα, Λαμιάρα πανάξια στα ημιτελικά

Πρώτοι μάγκες οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου νίκησαν 1-0 τον Άρη στο «Αθανάσιος Διάκος» με γκολ του Τζανετόπουλου στο 118’ παρά την κόντρα διαιτησία του Καραντώνη * Ήρωας ο Σαράνοφ απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις της παράτασης

Ψυχάρα η Λαμιάρα και στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος για τρίτη φορά στην ιστορία της…

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου πραγματικοί μαχητές το βράδυ της Τετάρτης (26/1) στο «Αθανάσιος Διάκος» νίκησαν με 1-0 τον Άρη στην παράταση και πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά του δεύτερου τη τάξει θεσμού της χώρας μας όπου και θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό.

Η Λαμία έχοντας να αντιμετωπίσει και τη διαιτησία του Καραντώνη ο οποίος ανακάλυψε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο της κανονικής διάρκειας και γενικά με τα σφυρίγματά του προκάλεσε έντονο εκνευρισμό στους γηπεδούχους πήρε πανάξια την πρόκριση, καθώς οι παίκτες των «κυανολεύκων» ήταν πραγματικά… λιοντάρια στον αγωνιστικό χώρο και δικαιώθηκαν στην παράταση με το τέρμα του Τζανετόπουλου.

Πολύ απλά αποδόθηκε δικαιοσύνη στη Λαμία, ενώ η εχθρική διαιτησία του ρέφερι Καραντώνη από την Ημαθία δικαίωσε και τις ανησυχίες που είχαν οι άνθρωποι της στερεοελλαδίτικης ομάδας για τον συντοπίτη του ισχυρού άνδρα του Άρη, Θοδωρή Καρυπίδη. Όμως όσο και αν έγινε… προσπάθεια, καθώς στο τελευταίο λεπτό της παράτασης δόθηκε δεύτερο πέναλτι, η πρόκριση ήταν γραφτό να έχει χρώμα «κυανόλευκο».

Από την άλλη ο Άρης εμφανίστηκε μεν εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με τα δύο τελευταία παιχνίδια με τη Λαμία σε Κύπελλο και πρωτάθλημα ωστόσο δεν είχε την ουσία που ήταν το γκολ καταφέρνοντας μάλιστα να χάσει δύο πέναλτι, ένα στο πρώτο ημίχρονο της κανονικής διάρκειας με τον Καμαρά και ένα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης με τον Γκάμα. Οι «κίτρινοι» φωνάζουν και για μία φάση που ο Σαράνοφ μπλόκαρε την μπάλα ακριβώς πάνω στη γραμμή.

Σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες γνώριζαν ότι κάθε λάθος μπορεί να κοστίσει, κυριάρχησαν αρκετά η τακτική, τα δυνατά μαρκαρίσματα, οι προσωπικές μονομαχίες και σε αυτά οι παίκτες της Λαμίας έδειξαν αστείρευτες δυνάμεις παρά την κούραση από τα συνεχή παιχνίδια και παρότι στο πρωτάθλημα δίνουν μάχη κάθε αγωνιστική για την παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα 1. Πολύ απλά είχαν και έχουν και αυτό το άγχος για να παραμείνουν στη μεγάλη κατηγορία.

Οι «κίτρινοι» όπως είπαμε εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα ματς στο 2022 αλλά και πάλι τους έλειπε η ουσία, έμειναν εκτός Κυπέλλου και πλέον για να πετύχουν τον στόχο της Ευρώπης θα χρειαστεί να καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια στο πρωτάθλημα, να τερματίσουν στην πρώτη τριάδα ή στην 4η θέση, αρκεί το Κύπελλο να κατακτήσει ομάδα που θα βρίσκεται στις τρεις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος. Πάντως το σίγουρο είναι ότι ο Άρης χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ.

Λίγες οι καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με τους «κίτρινους» να έχουν χαμένο πέναλτι με τον Καμαρά μία απόφαση που ξεσήκωσε δικαιολογημένα θύελλα αντιδράσεων από τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν στροφές και απείλησαν με τον Ταϊρόν, ο οποίος τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστικά αλλαγή.

Λαμία και Άρης μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με προσοχή στην άμυνα, με τον Άρη να έχει στα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 14’ έγινε η φάση που έφερε την… έκρηξη των ανθρώπων της Λαμίας. Και αυτό διότι ο ρέφερι Καραντώνης ανακάλυψε πέναλτι του Μπεχαράνο στον Μπερτόγλιο ο οποίος έπεσε μόνος του στη μικρή περιοχή. Ο Ημαθιώτης ρέφερι δεν άλλαξε την απόφασή του, ούτε έγινε έλεγχος και από το VAR και έτσι στο 17’ ο Καμαρά βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ, όμως έστειλε την μπάλα άουτ από το δεξί δοκάρι.

Οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και στο 21’ απείλησαν με το 1-0 όταν ο Μπανγκουρά έβγαλε ωραία στον Ταϊρόν και ο Ισπανός από τα δεξιά έκανε το σουτ για να αποκρούσει την μπάλα. Στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο έμπειρος άσος της Λαμίας και στο ημίωρο έγινε αναγκαστική αλλαγή από τον Νούνιες. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 33’ όμως η κεφαλιά του Μπεχαράνο μετά το κόρνερ του Προβυδάκη πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σιαμπάνη, ενώ οι «κίτρινοι» απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 45+2’ όμως ο Σαράνοφ μπλόκαρε την μπάλα στο σουτ του Εντιαγέ.

Οι παίκτες του Άρη μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά απειλούσαν μόνο με στατικές φάσεις όπως συνέβη με την κεφαλιά του Εντιαγέ στο 49’ από εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει την μπάλα, όπως και δέκα λεπτά μετά πάλι με εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι και τον πορτιέρο της Λαμίας να μπλοκάρει την μπάλα σε κεφαλιά του Μπράμπετς.

Ενδιάμεσα, στο 55’ η Λαμία έχασε ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Σαραμαντάς πάσαρε στον Ρόμανιτς, η μπάλα έφτασε ξανά στον πλάγιο μπακ των γηπεδούχων, που πλάσαρε, όμως είδε την προσπάθειά του να περνά άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σιαμπάνη. Εννιά λεπτά μετά παραλίγο να έχουμε το 0-1 όταν ο Μαντσίνι από τα αριστερά και παρά την πίεση του Αντέτζο, έκανε το γύρισμα με τον Τζανδάρη να βρίσκει την μπάλα, αλλά ο Σαράνοφ ως από μηχανής Θεός την μπλόκαρε ακριβώς πάνω στη γραμμή της εστίας.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές για να φρεσκάρουν τις ομάδες τους και έτσι ο Ιτούρμπε, Γκάμα για τον Άρη πέρασαν στο ματς αντί των Μπερτόγλιο και Γκαρσία αντίστοιχα στην προσπάθεια του Μάντζιου για πίεση ψηλά και να γίνουν φάσεις στην εστία των γηπεδούχων, ενώ για τη Λαμία ο Αραμπούλι μπήκε στο ματς αντί του Καραμάνου για τον ίδιο λόγο.

Μάλιστα ο Γκάμα στο 79’ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να σκοράρει για το 0-1, ενώ στις καθυστερήσεις δοκίμασε το μακρινό σουτ για να μπλοκάρει την μπάλα ο Σαράνοφ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση. Ενδιάμεσα έγινε από μία αλλαγή για κάθε ομάδα, Μαρτίνεθ για τη Λαμία και Ματίγια για τον Άρη.

Ήταν φανερό ότι στην παράταση η κούραση θα έπαιζε καταλυτικό ρόλο ενώ κάθε λάθος εκεί δύσκολα θα είχε γυρισμό. Έτσι οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν αρκετά προσεκτικές με τον Άρη να είναι καλύτερος, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Η Λαμία αφού άντεξε στην πίεση, βρήκε το τέρμα νίκης - πρόκρισης στο 118’, όμως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης οι «κίτρινοι» κέρδισαν πέναλτι, όμως ήταν και εδώ άστοχοι.

Καλύτεροι στο πρώτο μέρος της παράτασης οι του Άρη, απείλησαν στο 99’ με την κεφαλιά του Φαμπιάνο που μπλόκαρε ο Σαράνοφ, στο 103’ με το σουτ του Γκάμα που πέρασε άουτ, όμως η μεγαλύτερη ευκαιρία τους ήταν αυτή του 105’ με την ωραία εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, που έδιωξε εξίσου ωραία ο πορτιέρο της Λαμίας. Το δεύτερο 15λεπτο της παράτασης ξεκίνησε με την αλλαγή του Τσούκαλου αντί του Ρόμανιτς για τη Λαμία, ενώ ο Μάντζιος έριξε το τελευταίο του χαρτί επιθετικά με την είσοδο του Μάνου αντί του Μαντσίνι.

Και εκεί που όλα έδειχναν ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, όλη η ιστορία γράφτηκε στα τελευταία λεπτά. Η Λαμία κέρδισε κόρνερ από τα αριστερά στο 118’ ο Προβυδάκης ανέλαβε την εκτέλεση και ο Τζανετόπουλος με κεφαλιά νίκησε τους πάντες στον αέρα κάνοντας το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Και όμως οι συγκινήσεις δεν είχαν τελειώσει με τον Σαράνοφ να είναι ήρωας της αναμέτρησης στα τελευταία λεπτά και να στέλνει στους «4» τη Λαμία.

Αρχικά στο 120+2’ απέκρουσε το σουτ του Ιτούρμπε, ενώ ένα λεπτό μετά οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκάμα από τον Τζανδάρη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πορτογάλος που είδε τον Σέρβο τερματοφύλακα να πέφτει σωστά στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει την μπάλα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γκάνεα αστόχησε από κοντά για να στείλει την αναμέτρηση στα πέναλτι.

Ο σκόρερ Τζανετόπουλος και φυσικά ο Σαράνοφ με τις καίριες επεμβάσεις του οι πολυτιμότεροι της Λαμίας, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Προβυδάκης, Αντέτζο και Τζανδάρης (παρά τη φάση του πέναλτι), χωρίς πάντως να υστερήσουν οι περισσότεροι. Για τους ηττημένους σίγουρα ξεχώρισαν οι Μαντσίνι, Εντιαγέ και Ιτούρμπε.

Κίτρινες: 16’ Μπεχαράνο, 53’ Τζανδάρης, 57’ Νούνιες, 104’ Μπανγκουρά, 109’ Τζανετόπουλος - 67’ Εντιαγέ, 120’ Μπράμπετς

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας), Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Μωυσιάδης (Γρεβενών), 4ος: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς (85’ Μαρτίνεθ), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά, Ρόμανιτς (106’ Τσούκαλος), Ταϊρόν (31’ λ.τρ. Νούνιες), Καραμάνος (78’ Αραμπούλι).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Εντιαγέ (90+2’ Ματίγια), Μαντσίνι (109’ Μάνος), Γκαρσία (75’ Γκάμα), Μπερτόγλιο (66’ Ιτούρμπε), Καμαρά.