29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022 - 18:11

Καλύτερος και νικητής ο Εργοτέλης

Οι Ηρακλειώτες επιβλήθηκαν του Αιγάλεω με 1-0

Την πέμπτη φετινή του νίκη στο 2ο (Νότιο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 πήρε ο Εργοτέλης την Κυριακή (23/1), επικρατώντας με 1-0 του Αιγάλεω στο Παγκρήτιο για τη 15η αγωνιστική.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα με 17 βαθμούς βρίσκεται στην 7η θέση, ενώ το «Σίτι» μετρά 21 πόντους και είναι στην 5η θέση της κατάταξης.

Το α' ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει ιδιαίτερες συγκινήσεις μέχρι το 38' και σ' εκείνο το χρονικό σημείο o Mπουρσέλης εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 41' ο Βουτσάς έπιασε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 49' ο Μπουτσάκης με γυριστό σουτ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι και χάθηκε η ευκαιρία για το 1-0.

Ωστόσο, στο 58ο λεπτό οι Ηρακλειώτες πανηγύρισαν, όταν ο Σερβιλάκης σέντραρε, ο Μπουτσάκης έκανε την κεφαλιά και ο Σικαλιάς απέκρουσε δύσκολα, για να ακολουθήσει τη φάση ο Κωστανάσιος και να βρει δίχτυα από κοντά.

Το Αιγάλεω δεν μπορούσε να φανεί απειλητικό για την εστία του Τσέλιου, με τον Κόνραντ στο 71' να καταγράφει την τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του ματς, σουτάροντας δυνατά εντός περιοχής και υποχρεώνοντας τον Σικαλιά να διώξει σε κόρνερ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουκουράκης του Συνδέσμου Χανίων με βοηθούς τον Αναστασάκη του Συνδέσμου Χανίων και τον Πάγκαλο του Συνδέσμου Λασιθίου.

Κίτρινες: 84' Νέραλ - 13' Καλύβας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Σερβιλάκης, Ντουμάνης, Mίκο (25' λ. τρ. Ποζατζίδης, Κόλα, Πέιος, Βουτσάς, Μπουρσέλης (82' Νέραλ), Κωστανάσιος, Κοκκίνης, (68' Κόνραντ), Φαράγκ (46' Μπουτσάκης).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παναγιώτου (76' Παπουτσογιαννόπουλος), Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Καλύβας (68' Τσιλιγκίρης), Πιαστόπουλος (76' Χοτζάλλι), Λάσκαρης, Αρναρέλλης, Καθάριος, Τριμμάτης.