29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2022 - 17:01

Η Καλλιθέα τη νίκη, ο Εργοτέλης τις διαμαρτυρίες

Τρίποντο για τους Αθηναίους στο «Ελ Πάσο» με 3-2 κόντρα στους Ηρακλειώτες που φωνάζουν για το τρίτο γκολ της ομάδας του Βόκολου και για μη καταλογισμό πέναλτι *Είχαν και δοκάρι οι γηπεδούχοι

Μία πολύ σημαντική νίκη σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής (16/1) η Καλλιθέα με αντίπαλο τον Εργοτέλη στο «Ελ Πάσο» με 3-2 σε ένα πολύ ωραίο ματς, για τη 14η «στροφή» του Β’ ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Έτσι, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ανέβηκε στους 21 πόντους, αλλά παραμένει στην 4η θέση, έναν βαθμό πίσω από την Καλαμάτα που απέσπασε 0-0 στη Λιβαδειά με τον Λεβαδειακό. Από την άλλη ο Εργοτέλης υπέστη την πέμπτη φετινή του ήττα, παρέμεινε στους 11 πόντους και υποχώρησε στη 12η θέση, δύο πόντους πίσω από τον Διαγόρα ο οποίος νίκησε 2-0 στη Ζάκυνθο την τοπική ομάδα.

Αποθέωση του ποδοσφαίρου το πρώτο ημίχρονο στο «Ελ Πάσο» με πέντε γκολ και ένα δοκάρι και την Καλλιθέα να προηγείται με 3-2 παρότι βρέθηκε στο ημίωρο να ηττάται με 1-2. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου είχε και δοκάρι στο πρώτο μέρος, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το γκολ νίκης των γηπεδούχων, φωνάζοντας για οφσάιντ του σκόρερ Μουνιέ, όπως και στο δεύτερο ημίχρονο για μη καταλογισμό πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Πέϊο.

Αρκετά ορεξάτα μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες και μόλις στο 10’ ο Κοκκίνης για τον Εργοτέλη έκανε ατομική ενέργεια με την μπάλα να φτάνει από τις κόντρες στον Βουτσά ο οποίος σούταρε με δύναμη, όμως έγκαιρα οι της Καλλιθέας απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Με τη συμπλήρωση 18 λεπτών αγώνα η Καλλιθέα άνοιξε το σκορ όταν ο Μουνιέ εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Κόλα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου για το 1-0. Παρά το 1-0 οι Ηρακλειώτες βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση και αφού στο 20’ ο Κόλα δεν μπόρεσε με προβολή να ισοφαρίσει, στο 27’ η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα έφερε το ματς στα ίσια με πέναλτι που κέρδισε ο Κωστανάσιος σε ανατροπή από τον Ρώσση, το εκτέλεσε ο ίδιος για το 1-1.

Στο 36’ έγινε η… πρώτη ανατροπή καθώς ο Εργοτέλης πέρασε μπροστά με 1-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη λίγο έξω από το μεγάλη περιοχή, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Στρέζο. Πάντως η Καλλιθέα δεν πτοήθηκε και έφτασε στη… δική της ανατροπή μέχρι το ημίχρονο φτάνοντας στο 3-2. Αρχικά στο 38’ ο Κυνηγόπουλος προειδοποίησε όταν βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσέλιο στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι, όμως δύο λεπτά μετά ο Κωστίκας με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και με τέρμα που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι ο Μουνιέ έβαλε μπροστά στο σκορ την αθηναϊκή ομάδα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-2, με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ρώσση. Οι διαμαρτυρίες των Ηρακλειωτών ήταν στο ότι όπως υποστήριξαν ο Γάλλος φορ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η δεύτερη φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Εργοτέλη σημειώθηκε στο 61’ όταν ο Πέϊος δέχτηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, ζητώντας πέναλτι με τον ρέφερι Κουκουλά να δείχνει «παίζετε». Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και στο 64’ έχασαν διπλή ευκαιρία για το 3-3, αρχικά με τον Αππί που έκανε το σουτ με τον Στρέζο να αποκρούει την μπάλα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κόνραντ δεν έκανε καλό πλασέ και έτσι ο πορτιέρο της Καλλιθέας έδιωξε τον κίνδυνο.

Με τη συμπλήρωση 67 λεπτών αγώνα οι Ηρακλειώτες απείλησαν ξανά με ισοφάριση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, με την μπάλα να χτυπά στο τοίχος και εν συνεχεία ο Στρέζος την μπλόκαρε, ενώ στο 83’ ο Πέϊος μετά από νέα εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη έστειλε με σουτ την μπάλα άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» του Ηρακλείου πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 26’ Ρώσση - 41’ Βουτσάς

Διαιτητής: Κουκουλάς (Λέσβου), Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου), Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας), 4ος: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Κιουλτζόπουλος (68’ Νάτσης), Μπουλούλης, Νασιμέντο, Ομάρ, Μουνιέ (60’ Χασανμπέκοβιτς), Κυνηγόπουλος, Κωστίκας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Σερβιλάκης (81’ Ποζατζίδης), Κόλα, Κατσούρρι (76’ Ντουμάνης), Μίκο, Βουτσάς (58’ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης, Πέϊος, Κωστανάσιος, Κοκκίνης (58’ Αππί), Φαράγκ (46’ Κόνραντ).