18/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου 2021 - 21:24

Εύκολα στην επόμενη φάση η Νίκη Βόλου

Στην 4η φάση του Κυπέλλου η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη, 1-0 τον Π.Ο. Φήκης *Δοκάρι και σωρεία χαμένων ευκαιριών για τους Βολιώτες

Τον στόχο της πρόκρισης στην 4η φάση του Κυπέλλου πέτυχε την Κυριακή (26/9) η Νίκη Βόλου μετά το 1-0 κόντρα στον Π.Ο. Φήκης για την 3η φάση του θεσμού.

Το σύνολο του Αλέξανδρου Βοσνιάδη πήρε τη νίκη πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ έχοντας πέρα από το γκολ, ένα δοκάρι και σωρεία χαμένων ευκαιριών για να πετύχει και άλλα τέρματα.

Η Νίκη έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τις διαθέσεις της και στο 9’ έχασε διπλή ευκαιρία για το 0-1, με τον Κάσσο να κάνει τη σέντρα σουτ και τον Ντάσκα να διώχνει με υπερένταση, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γκαρσία έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε το σουτ, όμως σωτήρια ο Σκόνδρας έσωσε την εστία της ομάδας του.

Ένα λεπτό μετά ο Κάσσος με σέντρα βρήκε τον Αλιατίδη ο οποίος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά με τον Ντάσκα να διώχνει με υπερένταση, ενώ στο 14’ ο Γκαρσία έπαιξε το 1-2 με τον Τσουκαλά, βρέθηκε σε θέση βολής, όμως στο σουτ που επιχείρησε, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Τελικά στο 17’ ο Ροχάνο άνοιξε το σκορ με την πίεση της Νίκης να αποδίδει καρπούς… Ο Μιράντα έβγαλε βαθιά μπαλιά στον Ροχάνο και ο Αργεντινός πλάσαρε εύστοχα τον επερχόμενο Ντάσκα για το 0-1.

Οι Βολιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 22’ θα μπορούσαν να φτάσουν στο 0-2, όταν ο Πάνου από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Αλιατίδης με κεφαλιά έστρωσε στον Κάσσο και αυτός με τη μία έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 26’ ο Ροχάνο με πλασέ από το ύψος της περιοχής απέτυχε για το 0-2 καθώς ο Ντάσκας απέκρουσε την μπάλα, ενώ στο 29’ ο ίδιος παίκτης μετά από συρτή σέντρα του Μιράντα, πλάσαρε με τον Ντάσκα να μπλοκάρει με δυσκολία την μπάλα.

Πραγματικά το σκορ ήταν απορίας άξιον που ήταν ακόμα 0-1 και στο 39’ ο Κάσσος με σουτ μέσα από την περιοχή είδε την μπάλα να τραντάζει το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ντάσκα, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Τσουκαλά από το ύψος της περιοχής, πέρασε άουτ.

Και επειδή ο νόμος του ποδοσφαίρου λέει ότι όποιος χάνει τις ευκαιρίες δέχεται γκολ, στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βοσνιάδη κοίταξαν πρώτα να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους, απέναντι σε μία ομάδα που αφού δεν δέχτηκε δεύτερο γκολ, βγήκε μπροστά για την ισοφάριση.

Έτσι στο 50’ ο Μπάγιτς σταμάτησε να έχει ρόλο… θεατή και ανέλαβε δράση μπλοκάροντας την μπάλα στο σουτ του Γκάντια, ενώ στη μία ώρα αγώνα το σουτ του Σκόνδρα πέρασε ψηλά άουτ, από την εστία του Μπάγιτς. Νωρίτερα, στο 56’ ο Γκαρσία πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά τα χάλασε στην τελική προσπάθεια, πιάνοντας αέρα…

Στο 62’ ο Τσουκαλάς με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ντάσκα, ενώ στο 70’ ο Τζιώρας παρότι βρέθηκε κοντά στο 0-2, προτίμησε να σπάσει την μπάλα στον Βλαχομήτρο και έτσι χάθηκε η ευκαιρία, με τον Γκαρσία στο 77’ να αστοχεί στο σουτ που επιχείρησε.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν πάρει ξανά τα ηνία και δεν απειλήθηκαν, ζήτησαν πέναλτι στο 80’ όταν ο Τζοβάρας βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ντάσκα, ο Μωραΐτης τον έσπρωξε από πίσω και δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ. Δύο λεπτά μετά ο Γκαρσία με εκτέλεση φάουλ είδε τον Ντάσκα να απογειώνεται και να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα, ενώ στο 90’ ξανά ο Γκαρσία έφτασε κοντά στο 0-2, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε, ο πορτιέρο της Φήκης έδιωξε σε κόρνερ.

Κίτρινες: 52’ Καλαμάρας, 81’ Μωραΐτης - 51’ Παναγιωτίδης

Π.Ο. ΦΗΚΗΣ (Νίκος Μανούρας, Δημήτρης Ρούσσας): Ντάσκας, Γεωργάκης, Δρόσος, Γκαντιάς, Μωραΐτης (83’ Γερέντες), Καλαμάρας (83’ Μπακάλης), Μπέτσας (75’ Ζέρβας), Τζελής, Ιωάννου (75’ Μακρής), Πολυζόπουλος (45’ Κοντογεώργος), Σκόνδρας.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης (91’ Μέτσε), Ανδρέου, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Γκαρσία (91’ Μπόσιο), Μιράντα (72’ Τζοβάρας), Κάσσος (67’ Βλαχομήτρος), Ροχάνο (67’ Τζιώρας).

Πηγή φωτό: trikalscore.gr