25/04/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:29

Είδε... αστεράκια από τον πρωτοπόρο Βόλο ο Ατρόμητος

Στην κορυφή με το απόλυτο οι Θεσσαλοί, που κέρασαν τριάρα τους Περιστεριώτες (3-0) * Χωρίς αρχή, μέση και τέλος η ομάδα του Λόπεθ

Και ποιος θα το περίμενε... Ο Βόλος νίκησε δίκαια με 3-0 τον Ατρόμητο το βράδυ της Πέμπτης (23/9) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και με το τρίτο τρίποντο στις ισάριθμες αγωνιστικές της Σούπερ Λίγκας 1 έφτασε τους 9 βαθμούς, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής.

Η ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ ήταν σαφώς ανώτερη ενάντια στους απογοητευτικούς «κυανόλευκους», που ήταν εντελώς ασύνδετοι, μια ομάδα χωρίς αρχή, μέση και τέλος και σίγουρα ο Άνχελ Λόπεθ φέρει την ευθύνη γι' αυτή την άσχημη εικόνα.

Με 1 πόντο οι Περιστεριώτες είναι στην 11η θέση και, μπορεί τα προηγούμενα εικοσιτετράωρα να προέκυπτε ότι δεν υπάρχει θέμα προπονητή, ωστόσο ο Ισπανός τεχνικός κάτι δεν κάνει καλά στη διαχείριση ενός εξαιρετικού ρόστερ και μένει να φανεί αν θα υπάρξουν εξελίξεις προσεχώς.

Φερνάντες, Ρεγκατίν, Φεράρι οι κορυφαίοι για τους Θεσσαλούς, που για την ώρα εντυπωσιάζουν με το θελκτικό τους ποδόσφαιρο, με τον Μπαρτόλο να ανεβάζει την απόδοσή του στο β' ημίχρονο. Για διακριθέντες από πλευράς φιλοξενούμενων πολύ δύσκολα μπορεί να βρει κανείς κάποιον, ενώ και οι αλλαγές των Σπιριντόνοβιτς και Σάλομον μάλλον χειροτέρεψαν την κατάσταση για τον Ατρόμητο, αφού τουλάχιστον αυτοί οι δύο έδειχναν να είναι οι πιο κινητικοί.

Καλύτερος από την αρχή και δίκαιος νικητής...

Aπό τα πρώτα λεπτά οι «κυανέρυθροι» πατούσαν καλύτερα και μόλις στο 4' ο διαιτητής Τζήλος υπέδειξε αρχικά πέναλτι για χέρι του Κυριάκου Παπαδόπουλου, αλλά μέσω VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να πιέζουν για το 1-0, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και τον Κουλούρη εντελώς αποκομμένο στην επίθεση.

Μετά το 30' φάνηκε να ισορροπεί η ομάδα του Λόπεθ, που «πληγώθηκε» εντέλει από την παλιά του ομάδα, καθώς στο β' ημίχρονο ήταν ακόμη πιο ξεκάθαρη η υπεροχή του Βόλου.

Ο Ροσέρο άνοιξε το σκορ στο 59', οι Περιστεριώτες δεν μπόρεσαν ποτέ να απειλήσουν τον Κλέιμαν για την ισοφάριση και στα τελευταία λεπτά προέκυψε το βαρύ, αλλά και δίκαιο 3-0.

Ο Φαν Βέερτ στο 90' αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Μπαρτόλο, ενώ ο νεαρός Τερεζίου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90'+6, μετρώντας μόλις ένα δίλεπτο παρουσίας στον αγωνιστικό χώρο και καθώς όλος ο Ατρόμητος είχε βγει ατάκτως στην επίθεση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς τον Νικολαΐδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Νικολακάκη του Συνδέσμου Λασιθίου. Διαιτητής VAR ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Χριστάκογλου του Συνδέσμου Χαλκιδικής.

Κίτρινες: 45'+2 Πουρίτα, 51' Γκρίλο, 63' Φεράρι - 49' Κουλούρης, 87' Στρούγγης.

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Kλέιμαν, Πουρίτα, Φεράρι, Ρομέρο, Γκρίλο, Τσοκάνης, Ρεγκατίν, Φερνάντες (84' Σοάρες), Ροσέρο (67' Νίνης), Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ (90'+4 Τερεζίου).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (88' Κιβρακίδης), Καστεγιάνο, Παπαδόπουλος, Στρούγγης, Σάλομον (71' Αθανασίου), Ντένιτς, Μουνίθ, Σπιριντόνοβιτς (71' Τζαβίδας), Κουλούρης, Κωτσόπουλος.