28/03/2024
Γαλλία | Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου 2021 - 00:50

Με Χακίμι στο φινάλε χάρηκε η Παρί Σεν Ζερμέν

Εκτός έδρας νίκη με 2-1 ενάντια στη Μετς και 7 στα 7 στο Σαμπιονά

Για δεύτερη σερί αγωνιστική η Παρί Σεν Ζερμέν χαμογέλασε στο φινάλε, για να πάρει το βράδυ της Τετάρτης (22/9) το διπλό με 2-1 επί της Μετς και να κάνει το 7 στα 7 στο φετινό Σαμπιονά.

Ο Χακίμι έμελε να είναι ο πρωταγωνιστής της ομάδας του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, έχοντας ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και βρίσκοντας δίχτυα και στο 90'+5, αφού είχε μεσολαβήσει η ισοφάριση των γηπεδούχων με το γκολ του Κουγιατέ στο 39'.

Η Μετς, πάντως, έμεινε στις καθυστερήσεις με 9 παίκτες ύστερα από τις αποβολές των Μπρον και Αντονετί, για να εκμεταλλευθεί η Παρί το διπλό αριθμητικό πλεονέκτημα και να φτάσει τους 21 βαθμούς.

Στους 14 πόντους ακολουθεί η Μαρσέιγ, που έμεινε στο εκτός έδρας 0-0 με την Ανζέ.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Tετάρτη (22/9)

Λιλ - Ρεμς 2-1 (31' Τζόναθαν Ντέιβιντ, 43' Αντρέ - 74' πέν. Φλιπς)

Μονακό - Σεντ Ετιέν 3-1 (27' Φόλαντ, 62' πέν., 88' Μπεν Γεντέρ - 41' Μπουανγκά)

Μονπελιέ - Μπορντό 3-3 (11', 50' Ζερμέν, 71' Μολέ - 18' Ούι, 29' Ονανά, 85' Καλού)

Ναντ - Μπρεστ 3-1 (27' Μπλας, 55' Τσιριβέλα, 58' αυτ. Μπρασιέ - 67' Ντουαρόν)

Ρεν - Κλερμόν 6-0 (32' Mαρτίν, 36' Τεριέ, 55', 57' Σουλεμάνα, 64' Λαμπόρντε, 77' Ταΐτ)

Ανζέ - Μαρσέιγ 0-0

Λανς - Στρασμπούρ 0-1 (67' Αζόρκ)

Λοριάν - Νις 1-0 (23' Μονκοντουί)

Λυών - Τρουά 3-1 (48' Σακίρι, 72' Έμερσον, 87' Πακετά - 45' +1 Σαβαλερίν)

Μετς - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (39' Κουγιατέ - 5', 90'+5 Xακίμι)