25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:30

Τα βρήκε σκούρα στην Τρίπολη, αλλά λυτρώθηκε από την άσπρη βούλα ο ΠΑΟΚ

Νίκη με 1-0 για τους «ασπρόμαυρους» απέναντι στον Αστέρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια * Αδικείται κατάφωρα από την ήττα η ομάδα του Ράσταβατς που είχε δοκάρι και χαμένες ευκαιρίες

Σκούρα τα βρήκε ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, αλλά το τέλος ήταν αίσιο για τους «ασπρόμαυρους» οι οποίοι το βράδυ της Κυριακής (19/9) επικράτησαν με 1-0 του Αστέρα στο «Θ. Κολοκοτρώνης» για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Θεσσαλονικείς χωρίς να είναι καλύτεροι του Αστέρα, πήραν τους τρεις βαθμούς, πρώτους για φέτος χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα με 0-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ το τελικό 0-1 σίγουρα αδικεί την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς η οποία δεδομένα, με την εικόνα της στο γήπεδο θα είναι και φέτος στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Οι Αρκάδες αδικούνται κατάφωρα από το τελικό σκορ καθώς έπαιξαν αρκετά καλά απέναντι στον ΠΑΟΚ, έχοντας στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως, σωρεία ευκαιριών, αλλά και δοκάρι σε κεφαλιά του Μπαράλες, όμως δυστυχώς για αυτούς στο ποδόσφαιρο μετρά το ποια ομάδα σκοράρει. Έτσι η αρκαδική ομάδα μετά το πέρας δύο αγώνων έχει συγκομιδή ενός πόντου.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να σκοράρει, με το γκολ αυτό εν τέλει να του δίνει και τη νίκη, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια, με τους παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά» να μπαίνουν πιο δυνατά και να προσπαθούν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των Αρκάδων.

Οι τελευταίοι μετά τα πρώτα λεπτά πήραν μέτρα, αύξησαν την πίεση και έχοντας ως κινητήριους μοχλούς τους Σίτο, Κρέσπι και Καρμόνα δημιούργησαν καταστάσεις στην εστία του Πασχαλάκη και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει, τόσο στο 0-0 όσο και στο 0-1.

Όπως είπαμε, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και από τα πρώτα λεπτά πήρε τα ηνία πιέζοντας ψηλά την ομάδα του Ράσταβατς και τον Παπαδόπουλο μόλις στο 2’ να δείχνει τα αντανακλαστικά του διώχνοντας την μπάλα στο σουτ του Μίντριτσα.

Γρήγορα, όμως ο Αστέρας πήρε μέτρα και άρχισε να γίνεται απειλητικός, όμως η κεφαλιά του Μπαράλες στο 14’ από τη σέντρα του Καρμόνα ήταν αδύναμη και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την μπάλα, με τη μεγάλη ευκαιρία να τη χάνει ο Σίτο τέσσερα λεπτά αργότερα όταν απέναντι από τον Πασχαλάκη δεν έκανε καλό πλασέ με τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 21’ κεφαλιά του Σίτο πέρασε άουτ.

Ο άσος των Αρκάδων έκανε ένα λάθος το μοναδικό στο πρώτο ημίχρονο από το οποίο τελικά ήρθε και το γκολ. Ήταν το 25’ όταν έχασε την μπάλα, ο Μπίσεσβαρ έγινε αποδέκτης της και δέχτηκε αντικανονικό μαρκάρισμα από τον Κανελλόπουλο με συνέπεια να δοθεί πέναλτι, αφού η φάση εξετάστηκε και από το VAR. Ο Βιεϊρίνια δεν λάθεψε από τα 11 βήματα και έδωσε το προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους», 0-1.

Παρά το εις βάρος τους 0-1, στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πρώτα στο 36’ με τη σέντρα σουτ του Άλβαρεζ και τη δύσκολη επέμβαση του Πασχαλάκη, αλλά και στο 44’ με πρωταγωνιστή ξανά τον Άλβαρεζ που είδε τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ να διώχνει σε κόρνερ την ωραία εκτέλεση φάουλ, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σίτο με ανάποδο ψαλίδι επιχείρησε να βρει δίχτυα, με την μπάλα να περνά άουτ.

Δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας έχοντας τα ηνία της αναμέτρησης και δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι έπαιζε τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο, με την ομάδα του Λουτσέσκου βέβαια να έχει πάντα τις… απαντήσεις είτε με τον Πασχαλάκη, είτε με τους αμυντικούς της.

Στο 54’ ο Κρέσπι έκανε ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε άουτ, με τους γηπεδούχους να απειλούν και στη συνέχεια, με την εκτέλεση φάουλ του Άλβαρεζ στο 59’ και τον Πασχαλάκη ο οποίος απέκρουσε την μπάλα σε κόρνερ με υπερένταση. Από την εκτέλεση του κόρνερ με τον Καπίγια, ο Μπαράλες με κεφαλιά είδε τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ να διώχνει δύσκολα και εν συνεχεία τον Βαρέλα να απομακρύνει.

Ο Ράσταβατς φρέσκαρε την ομάδα του με τις αλλαγές του και παρότι έβγαλε δύο εκ των κορυφαίων της ομάδας του, Καρμόνα και Σίτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με νέο σερί χαμένων ευκαιριών. Από την άλλη και ο Λουτσέσκου επιχείρησε με τις αλλαγές να «σπάσει» τον ρυθμό των Αρκάδων κάτι που με βάση το αποτέλεσμα τον δικαίωσε, όμως γλίτωσε από του «χάρου τα δόντια».

Και αυτό διότι μπορεί αρχικά στο 83’ το ωραίο σουτ του Βαλιέντε έξω από την περιοχή να βρήκε σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη, όμως τρία λεπτά μετά η τύχη ήταν με τους Κυπελλούχους Ελλάδος, καθώς από την ωραία σέντρα του Γκαρσία, ο Μπαράλες με δυνατή κεφαλιά είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη και το 0-1 να παραμένει.

Μοναδική στιγμή που οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ήταν στο 89’ με την προσπάθεια του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά, με τον άσο του ΠΑΟΚ να σουτάρει και την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία, καταλήγοντας άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρέσπι με ωραίο σουτ από τον άξονα ανάγκασε τον Πασχαλάκη να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ ο ίδιος ανέλαβε και την εκτέλεση του με τον Παπαδόπουλο που προωθήθηκε από την εστία του να μην μπορεί να βρει καλά την μπάλα…

Κορυφαίοι των νικητών οι Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (όσο αγωνίστηκε), Μιτρίτσα, ενώ για τους Αρκάδες οι Σίτο, Κρέσπι, Καρμόνα και Μπαράλες.

Κίτρινες: 27’ Κανελλόπουλος, 77’ Σάνταφε - 42’ Σβαμπ, 69’ Μιχαηλίδης

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Μπαλτάς (Αχαΐας), 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα (66’ Ρούμπεν Γκαρθία), Πίτσου, Καστάνιος, Άλβαρεζ (82’ Τασουλής), Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (66’ Σάνταφε), Κρέσπι, Σίτο (66’ Γκόμες), Καπίγια (82’ Μπενίτο), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (53’ λ.τρ. Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (72’ Εσίτι), Κούρτιτς, Μουργκ (78’ Ζίβκοβιτς), Μπίσεσβαρ, Μιτρίτσα (78’ Άκπομ), Σφιντέρσκι (78’ Αουγκούστο).