25/04/2024
ΗΡΑΚΛΗΣ | Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου 2021 - 23:49

Κέρδισε… φιλικά τη Βέροια ο Ηρακλής

Ο Γηραιός επικράτησε με 1-0 της «Βασίλισσας του Βορρά»

Φιλική αναμέτρηση έδωσαν το απόγευμα της Παρασκευής (10/9) η Βέροια με αντίπαλο τον Ηρακλή, στην έδρα της «Βασίλισσας του Βορρά».

Οι δύο ομάδες συνέχισαν την προετοιμασία τους εν όψει της φετινής σεζόν στη Σούπερ Λίγκα 2, με τον Γηραιό να παίρνει τους τρεις βαθμούς χάρις σε τέρμα του Μπαστακού για το τελικό 0-1.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη να μην αξιοποιεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε και έτσι οι Θεσσαλονικείς το εκμεταλλεύτηκαν σκοράροντας λίγο πριν το φινάλε.

Πρώτη φάση στο ματς σημειώθηκε στο 12’ με τον Μπουκουβάλα να βρίσκει στην περιοχή τον Φοφανά, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Παλαβράκη. Δέκα λεπτά μετά, ο Παπαχρήστος επιχείρησε να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 32’ ο Μπαϊντού με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 34’ με το απευθείας κτύπημα φάουλ του Σόουζα που κατέληξε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ από πλάγια του Κάκκο δύο λεπτά μετά. Τελευταία φάση μέχρι την ανάπαυλα η κεφαλιά του Κωστούλα στο 45’ με τον Βελλίδη να μπλοκάρει χωρίς δυσκολίες την μπάλα.

Επτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πασάς έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μπαϊντού, αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε άουτ. Στο 57’ ήταν η σειρά του Μπαϊντού να γίνει δημιουργός όμως η κεφαλιά του Πασά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 68’ και πάλι ο Πασάς βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Γρηγοριάδης. Ο πορτιέρο του Γηραιού έδειξε τα αντανακλαστικά του και στο 81’ αποκρούοντας την μπάλα στην κεφαλιά του Πασά.

Τελικά, στην πρώτη του αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής έφτασε και στο γκολ στο 84’ με πολύ ωραία προσπάθεια του Μπαστακού, ο οποίος γύρισε το κορμί του και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το τελικό 0-1.

Διαιτητής: Μελιτζανίδης, Βοηθοί: Παπαδάκης, Χριστοδούλου

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης (46’ Παπαδόπουλος), Μπουκουβάλας (60’ Μουχάλης) , Παπαχρήστος, Μαραγκός, Πεταυράκης (71’ Περδίκης), Μπλέτσας (71’ Ράμος), Γραβιηλίδης (46’ Οικονόμου), Ορφανίδης (60’ Μυστακίδης), Πασάς (82’ Ισαακίδης), Φοφανά (60’ Ντίνας), Μπαϊντού (71’ Μούργος).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης (62’ Γρηγοριάδης), Πανάγου, Μανωλάκης, Κωστούλας, Χρουσιέλ (68’ Σγουρής), Παπαστεργιανός, Πήλιος, Μασούρας (82’ Μακιλτζής), Κάκκο (75’ Μαρινάκης), Σόουζα (62’ Ματίας), Μπαστακός (86’ Φακής).

Πηγή φωτό: pliroforiodotis.gr