29/03/2024
Γαλλία | Κυριακή 29 Αυγούστου 2021 - 00:47

Νίκες για Νις και Μαρσέιγ

Κέρδισαν Μπορντό (4-0) και Σεντ Ετιέν (3-1)

Έξι ημέρες μετά τα θλιβερά επεισόδια στο μεταξύ τους ματς η Νις και η Μαρσέιγ συνέχισαν το Σάββατο (28/8) νικηφόρα την πορεία τους στο Σαμπιονά.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, λοιπόν, η Νις ήταν επιβλητική ενάντια στην Μπορντό και επικράτησε εντός έδρας με 4-0, έχοντας «καθαρίσει» το τρίποντο από το α' ημίχρονο χάρη στο γκολ του Κλάιφερτ στο 7' και τα δύο τέρματα του Γκουιρί (33' και με πέναλτι στο 42').

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τουράμ-Ουλιέν στο 85', την ίδια στιγμή που στο «Βελοντρόμ» η Μαρσέιγ κέρδισε με 3-1 τη Σεντ Ετιέν, με τον Γκεντουζί να ανοίγει το σκορ στο 7ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 32' ο Κολοτζιέτζακ.

Ο Ζέρσον έγραψε το 2-1 στο 51' και ο Ουντέρ «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του Χόρχε Σαμπάολι στο 68'.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή (27/8)

Ναντ - Λυών 0-1 (35' Ντεμπελέ)

Σάββατο (28/8)

Νις - Μπορντό 4-0 (7' Kλάιφερτ, 33', 42' πέν. Γκουιρί, 85' Τουράμ-Ουλιέν)

Μαρσέιγ - Σεντ Ετιέν 3-1 (23' Γκεντουζί, 51' Ζέρσον, 68' Ουντέρ - 32' Κολοτζιέτζακ)