19/04/2024
Ιταλία | Σάββατο 28 Αυγούστου 2021 - 00:16

Ονειρικό ντεμπούτο ο Κορέα και διπλό η Ίντερ

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός σκόραρε δύο φορές και χάρισε τη νίκη στους «νερατζούρι» με 1-3 επί της Ελλάς Βερόνα * Άνετη επικράτηση της Ουντινέζε επί της Βενέτσια

Τέτοιο ντεμπούτο ούτε ο ίδιος δεν θα το φανταζόταν... Μία ημέρα μετά την ανακοίνωση της απόκτησής του από την Ίντερ, ο Χοακίν Κορέα πέρασε ως αλλαγή στο ματς των «νερατζούρι» και οδήγησε τη νέα του ομάδα στη νίκη επί της Ελλάς Βερόνα με 3-1 εκτός έδρας, το βράδυ της Παρασκευής (27/8), για τη 2η αγωνιστική της Σέριε Α.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας, παρότι πίεσαν και είχαν ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του ματς, πλήρωσαν το οδυνηρό λάθος του Χαντάνοβιτς στο 15’ και έτσι ο Ίλιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Από εκεί και πέρα η Ίντερ έψαξε την ισοφάριση πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο οι επεμβάσεις του Μοντιπό κράτησαν το σκορ στα ίδια επίπεδα.

Ότι δεν κατάφεραν οι «νερατζούρι» στο πρώτο μέρος, το πέτυχαν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Λαουτάρο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο βάθος της εστίας για το 1-1 στο 47’.

Οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού, με την είσοδο του Κορέα στη θέση του Λαουτάρο από τον Σιμόνε Ιντζάγκι να ήταν καθοριστική. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός διαμόρφωσε το 1-2 στο 83΄ με κεφαλιά και σφράγισε τη νίκη της νέας του ομάδας με ωραίο διαγώνιο σουτ στο 90’+4 για το τελικό 1-3.

Με αυτό τον τρόπο, η Ίντερ ανέβηκε στην κορυφή με έξι βαθμούς, ενώ η Βερόνα έμεινε χωρίς πόντο μετά από δύο αγωνιστικές.

Στο μεταξύ, εύκολη νίκη επί της νεοφώτιστης Βενέτσια πήρε η Ουντινέζε, που κέρδισε με 3-0 εντός έδρας.

Το σκορ για τις «ζέβρες» άνοιξε στο 29’ ο Πουσέτο, με τον Ντελοφέου να διαμορφώνει το 2-0 στο 70’. Το κερασάκι στη... τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Μολίνα για το τελικό και παράλληλα άνετο 3-0.