29/03/2024
Ιταλία | Τρίτη 17 Αυγούστου 2021 - 00:44

Θύμα έκπληξης η Μπολόνια στο Coppa Italia

Ηττήθηκε με 4-5 από την Τερνάνα * Πρόκριση για Σαμπντόρια, Σαλερνιτάνα, Κροτόνε

Θύμα έκπληξης έπεσε η Μπολόνια τη Δευτέρα (16/8) και αποχαιρέτησε από τον 1ο γύρο το Coppa Italia καθώς ηττήθηκε εντός έδρας με 4-5 από την Τερνάνα ομάδα της Serie B.

Σε ένα εκπληκτικό ματς με εννιά τέρματα, η Τερνάνα προηγήθηκε 3-1 στο ημίχρονο χάρις στα γκολ των Αγκάτζι, Ντοναρούμα και Περάλτα, ενώ για την Μπολόνια σκόραρε ο Ντομίνγκες.

Στο δεύτερο ημίχρονο Φαλτσέτι και Περάλτα διαμόρφωσαν το σκορ στο 1-5 και παρότι μέσα σε δύο λεπτά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-5 με τέρματα των Αρναούτοβιτς και Σοριάνο το ματς δεν είχε… επιστροφή και έτσι απλά μείωσαν στο τελικό 4-5 με πέναλτι του Ορσολίνι.

Στα έτερα τρία ματς της Δευτέρας δύσκολη πρόκριση για τη Σαμπντόρια με 3-2 απέναντι στην Αλεσάντρια, ενώ τα πέναλτι χρειάστηκε η Κροτόνε προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Μπρέσια με 4-2, μετά από 2-2 κανονική διάρκεια και παράταση. Πρόκριση και για τη Σαλερνιτάνα, 2-0 τη Ρετζίνα.