19/03/2024
Αρχείο Σπορ | Κυριακή 8 Αυγούστου 2021 - 11:40

Ασημένια η Ελλάδα στο πόλο!

Η Εθνική ηττήθηκε με 13-10 από τη Σερβία στον τελικό της υδατοσφαίρισης ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Παγκόσμιοι γίγαντες! Ασημένιο στο στήθος και χρυσό στις καρδιές όλων των Ελλήνων… Η Εθνική πόλο κατέλαβε τη 2η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, καθώς ηττήθηκε με 13-10 από τη Σερβία στο μεγάλο τελικό της υδατοσφαίρισης ανδρών την Κυριακή 8 Αυγούστου 2021! Ημέρα που δεν μπορεί να ξεπεραστεί τόσο απλά και αποτελεί τη υψηλότερο επιτυχία της πατρίδας μας σε ομαδικό άθλημα στους Ολυμπιακούς όλων των εποχών.

Τα παλικάρια του Θοδωρή Βλάχου ήθελαν να κατακτήσουν την κορυφή του βάθρου τα έδωσαν όλα, αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στους κατόχους του τίτλου, αφού είχαν πάρει το χρυσό και στο Ρίο!

Το ασημένιο μετάλλιο σε κάθε περίπτωση αποτελεί ένα τεράστιο επίτευγμα για την Ελλάδα και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές αυτής της επιτυχίας!

Στα αμιγώς αγωνιστικά, το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τη «γαλανόλευκη», που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-3 στο πρώτο 8λεπτο, ωστόσο η Εθνική πόλο έβγαλε γενναία αντίδραση και κατάφερε στο  δεύτερο 8λεπτο να ισοφαρίσει σε 7-7 για να τελειώσει το α’ ημίχρονο με μόνο ένα γκολ διαφορά στο 8-7.

Στο τρίτο 8λεπτο η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, ωστόσο τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο και τελευταίο 8λεπτο, όπου οι Σέρβοι κατάφεραν να κάμψουν τους διεθνείς μας για να πάρουν τη διαφορά, που τους έδωσε τη νίκη – χρυσό μετάλλιο!

Τα 8λεπτα: 3-6, 4-2, 2-2, 1-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 2, Καπότσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης 1, Βλαχόπουλος 2.

ΣΕΡΒΙΑ (Ντέγιαν Σάβιτς): Μίτροβιτς, Μάντιτς 3, Ντέντοβιτς, Ραντέλοβιτς, Λάζιτς, Πιέτλοβιτς 2, Ράσοβιτς, Άλεξιτς, Γιάκσιτς 3, Φιλίποβιτς 2, Πρλαϊνοβιτς 3, Μίτροβιτς Σ.