28/03/2024
Euro | Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021 - 00:56

Never ever England, viva Italia!

Η Ιταλία κέρδισε στα πέναλτι (3-2) την Αγγλία στο Γουέμπλεϊ και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία της * Στο 1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση * Ήρωας ο Ντοναρούμα που απέκρουσε δύο εκτελέσεις των ηττημένων

No home but… Rome! Τέλος στα όνειρα της Αγγλίας για το πρώτο Euro της ιστορίας της έβαλε την Κυριακή (11/7) η Ιταλία καθώς τη νίκησε με 3-2 στο Γουέμπλεϊ, στη διαδικασία των πέναλτι, και σήκωσε την κούπα!

Τα «τρία λιοντάρια» προηγήθηκαν με το… καλησπέρα με τον Σο ωστόσο έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους και το «πλήρωσαν» στο 67’ με τον Μπονούτσι να βρίσκει δίχτυα και να ισοφαρίζει.

Στη ρώσικη ρουλέτα, λοιπόν, ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έκανε το λάθος να επιλέξει τους Ράσφορντ και Σάντσο, που είχαν περάσει στο ματς στο 120', να εκτελέσουν. Ο πρώτος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ο δεύτερος νικήθηκε από τον Ντοναρούμα ο οποίος είπε «όχι» και στον Σάκα και χάρισε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στη «Σκουάντρα Ατζούρα». Μάλιστα αυτή ήταν η δεύτερη κατάκτησή της μετά το 1968.

Ονειρικά ξεκίνησε το παιχνίδι για την Αγγλία καθώς μόλις στο 2’ πήρε… κεφάλι στο σκορ με σουτ του Σο. Το γρήγορο γκολ έδωσε ώθηση στα «τρία λιοντάρια», που δεν σταμάτησαν να πιέζουν, ενώ έκοψε τα πόδια των Ιταλών οι οποίοι από την πλευρά τους μέχρι το 20’ έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Μετά το 30’, πάντως, αρχικά ισορρόπησαν την κατάσταση και στη συνέχεια πήραν την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να έχει τη μεγάλη φάση με εξαίρεση ένα σουτ του Κιέζα στο 35’ που κατέληξε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια. Πίεσαν από το ξεκίνημα  τους αντιπάλους τους, βγάζοντας ενέργεια, και στο 62’ έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν ο Πίκφορντ απέκρουσε σουτ του Κιέζα. Δύο λεπτά αργότερα, τα «τρία λιοντάρια» απάντησαν με την κεφαλιά του Στόουνς που εξουδετέρωσε ο Ντοναρούμα ενώ στο 67’ ήρθε το 1-1. Από κόρνερ του Μπεράρντι, ο Κριστάντε πήρε την πρώτη κεφαλιά, η δεύτερη του Βεράτι σταμάτησε στο δοκάρι όμως ο Μπονούτσι πήρε το… ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά. Οι Ιταλοί, μάλιστα, απείλησαν και για δεύτερο γκολ στο 73’ όταν  ο Μπεράρντι πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία φάση. Συγκεκριμένα στο 97’ το σουτ του Φίλιπς δεν βρήκε για λίγο στόχο ενώ στο 103’ ο Πίκφορντ αποσόβησε το γκολ σε προσπάθεια του Μπελότι.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί μίλησε η κλάση του Ντοναρούμα ο οποίος κατέβασε ρολά βάζοντας την υπογραφή του στη μεγάλη νίκη της Ιταλίας.

Διαιτητής ήταν ο Κάιπερς (Ολλανδία), με βοηθούς τους Φαν Ρόεκελ (Ολλανδία) και Ζέινστρα (Ολλανδία). Υπεύθυνος VARήταν ο Ντάνκερτ (Ολλανδία) και AVARοι Φαν Μπόεκελ (Ολλανδία), Γκίτελμαν (Γερμανία) και Φριτς (Γερμανία). Τέταρτος ήταν ο Ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία).

Κίτρινες: 47’ Μπαρέλα, 55’ Μπονούτσι. 84’ Ινσίνιε, 90+6’ Κιελίνι, 114’ Ζορζίνιο - 106’ Μαγκουάιρ

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (118’ Φλορέντσι), Ζορζίνιο, Μπαρέλα (55’ Κριστάντε), Βεράτι (96’ Λοκατέλι), Κιέζα (86’ λ.τρ. Μπερναρντέσκι), Ινσίνιε (91’ Μπελότι), Ιμόμπιλε (55’ Μπεράρντι).

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (118’ Σάντσο), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ (70’ Σάκα), Σο, Φίλιπς, Ράις (74’ Χέντερσον, 118’ Ράσφορντ), Μάουντ (99’ Γκρίλις), Στέρλινγκ, Κέιν.